Podľa európskych štatistík pred pandémiou COVID-19 trpel problémami s duševným zdravím každý šiesty človek v EÚ. „Situácia sa po pandémií zhoršila. Európania sa zhodujú, že nedávne svetové udalosti výrazne ovplyvnili ich duševné zdravie,“ uvádza Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Vo všetkých členských štátoch sa podľa NCZI väčšina opýtaných tiež domnieva, že využívanie sociálnych médií môže mať negatívny vplyv na duševné zdravie mladých ľudí.
Ambulantná liečba
NCZI uvádza, že v psychiatrických ambulanciách na Slovensku bolo v roku 2022 vykázaných 1 981 818 návštev pacientov, čo predstavuje medziročný nárast o 4,5 %. Celkovo bolo vyšetrených 417 530 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom prišlo k nárastu o 40 330 vyšetrených osôb. Ide o medziročný nárast pacientov o takmer 11 %. „Najviac vyšetrených pacientov spadá do skupiny od 45 do 59 rokov, medziročný vzostup však pozorujeme vo všetkých vekových kategóriách,“ uvádza NCZI.
Najčastejším dôvodom ambulantnej liečby boli v minulom roku afektívne poruchy (131 108 pacientov). Nasledovali neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy, ktoré sa týkali 113 521 vyšetrených osôb. Prvú trojku uzavreli organické duševné poruchy vrátane symptomatických (81 523 osôb). Pri všetkých troch uvedených skupinách diagnóz prevažovali ženy nad mužmi. „Muži výraznejšie dominovali pri poruchách psychiky a správania zapríčinených užívaním psychoaktívnych látok,“ tvrdí NCZI....
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Zostáva vám 85% na dočítanie.