Ordinačné hodiny v ambulanciách pohotovostnej služby (APS) pre deti aj dospelých sa skrátia o dve hodiny, sieť detských pohotovostí sa má zredukovať zo súčasných 54 bodov na 40.
Tieto zmeny navrhuje ministerstvo zdravotníctva s odvolaním na nedostatok primárnych pediatrov a ich a preťaženosť.
„Navrhujeme skrátenie času fungovania ambulantnej pohotovostnej služby z 22. na 20. hod.
Dôvod, prečo tento posun nastáva, je v konsolidácii napríklad aj s dostupnosťou alebo otvorenosťou lekární a, samozrejme, je tam aj dodržiavanie Zákonníka práce, ktorý hovorí o tom, že práca by nemala byť kontinuálne 15 hodín,“ povedal minister Michal Palkovič.
Nie pre ťažké stavy
Navrhované zmeny v počte pevných bodov ambulancie pohotovostnej služby a dĺžke jej prevádzky boli pripravené v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS SLS).
Odborná spoločnosť zastupujúcou primárnych pediatrov zdôrazňuje, že skrátením ordinačného času APS nedôjde k ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti, ani zdravia detí.
„Ambulantná pohotovostná služba neslúži pre ťažké stavy, ako napríklad otravy, vdýchnutie cudzieho telesa, vážne zranenia a pod., o takýchto pacientov je a bude bezodkladne postarané na urgentných príjmoch v nemocniciach tak ako doteraz,“ uviedol vo vyhlásení Výbor Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti.
Výbor odbornej spoločnosti poukazuje na personálnu krízu primárnych pediatrov v SR. Podľa predbežných výsledkov stavu siete za tento rok na Slovensku chýba viac ako 20% primárnych pediatrov (229 lekárov), z tých pracujúcich je každý druhý lekár v dôchodkovom veku.
Jediná možnosť
„V blízkej budúcnosti je súčasná sieť detských ambulancií s polovicou pediatrov v dôchodkovom veku neudržateľná. Je nevyhnutné efektívne využiť obmedzené kapacity pediatrov a znížiť ich neúnosné zaťaženie. Je to aj spôsob ako udržať na najbližšie obdobie dostupnú APS v regiónoch.
Navrhovaná sieť ambulantnej pohotovostnej služby je v súčasn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.