StoryEditor

Dvadsať krokov, ako vyriešiť nedostatok zdravotníkov

28.04.2022, 19:20
Autor:
(mt)(mt)

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) zverejnil 21 zlepšení, reagujúcich na nedostatok zdravotníckych pracovníkov.

Absolútne zvýšenie počtu zdravotníkov považujú analytici za nepravdepodobné. INESS tvrdí, že súčasný model zdravotníctva bude musieť prejsť rozsiahlymi vnútornými zmenami, ak má ďalej rozvíjať dostupnosť, rozsah a kvalitu služieb pre ľudí.

„Svetová zdravotnícka organizácia očakáva, že v roku 2030 bude vo svete chýbať od 15 do 18 miliónov zdravotníkov. Tento nedostatok bude veľmi nerovnomerne rozložený. Napríklad Afrika má 24 percent svetového zaťaženia chorobami, ale len trojpercentný podiel zdravotníkov, kým Severná a Južná Amerika majú spolu desaťpercentný podiel na zaťažení chorobami na svete, ale viac než tretina zdravotníkoch pôsobí v štátoch na týchto kontinentoch.

Aj najbohatšie krajiny, ako napríklad USA, kde na zdravotníctvo ide asi 20-tisíc dolárov na osobu ročne, má problém so zdravotníkmi. Odhaduje sa, že dvaja z piatich dnes aktívnych lekárov v USA v nasledujúcej dekáde presiahnu vek 65 rokov,“ informoval Ing. Martin Vlachynský, analytik INESS.

Dodal, že takmer polovica všeobecných lekárov vo Francúzsku v roku 2019 hlásila, že z kapacitných dôvodov už neberie nových pacientov. V nemeckých nemocniciach bolo vlani neobsadených 14-tisíc sesterských pozícií. 

Starnutie zdravotníkov a klesajúca dostupnosť zdravotnej starostlivosti sú dlhodobo známym problémom aj na Slovensku. Dostupné dáta ukazujú, že kým počet lekárov na Slovensku v posledné desaťročie vzrástol zhruba o 13 percent, počet sestier klesol.

Starnutie zdravotníkov

Výrazné je starnutie zdravotníkov. Podiel lekárov vo veku nad 65 rokov sa od roku 2009 zdvojnásobil.

„Zmenšuje sa skupina vo veku 50+ a vzrastá podiel lekárov vo veku nad 65 rokov. Stredná generácia lekárov starne a postupne sa mení na dôchodcov. Dobré je, že podiel lekárov vo veku pod 40 rokov mierne rastie a aj podiel mladých, čerstvých absolventov mierne narastá,“ hodnotí Martin Vlachynský.

Pri sestrách je to oveľa horšie. Kategória pod 40 rokov tvorila v roku 2009 takmer 44 %, v roku 2020 to bola už len polovica.

„Podiel sestier pod 40 rokov dramaticky klesá. Problém starnutia pri sestrách je podstatne horší a pri mladej generácii nevidíme, že by tu vyrastala náhrada za sestry, ktoré budú odchádzať do dôchodku,“ upozorňuje analytik.

Skutočný pokles počtu zdravotníkov na Slovensku sa ešte len začína. Podľa údajov Európskej komisie bude do roku 2030 na Slovensku chýbať viac ako tritisíc lekárov a 9 900 sestier.

Pozitívnou správou je, že stúpol poče...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/analyzy, menuAlias = analyzy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 20:48