StoryEditor

Časový posun prípravy a realizácie projektu novej nemocnice ohrozuje možnosť financovania z plánu obnovy

17.03.2022, 11:30
Nová nemocnica má podľa ministerstva zdravotníctva od otvorenia generovať zisk 16 miliónov eur ročne.

Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR (MZ) predložili projekt výstavby novej Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM) za 396 miliónov eur s DPH.

Projekt ráta s výstavbou nemocnice v novej lokalite na okraji Martina na pozemkoch fakulty. Súčasťou zámeru je aj detská nemocnica a výstavba podzemného parkoviska s 1 225 parkovacími miestami v areáli nemocnice. Výstavba sa má začať v roku 2024 a s jej dokončením sa počíta v roku 2026.

Predpokladá sa aj optimalizácia lôžkového fondu, ktorý klesne z dnešných 838 na 660 lôžok, pričom sa má skrátiť priemerná hospitalizovanosť a zvýšiť priemerná obložnosť. Výstavbou sa predpokladá presun časti zdravotnej starostlivosti z ústavnej do ambulantnej, v novej nemocnici by malo byť 188 ambulancií oproti súčasným 106 špecializovaným ambulanciám.

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na Ministerstve financií SR informoval na sociálnej sieti, že navrhuje pokračovať s projektom novej nemocnice v Martine, avšak s optimalizáciou nákladov. Štúdia uskutočniteľnosti hodnotila tri hlavné varianty. A to – zachovanie súčasného stavu, komplexnú rekonštrukciu existujúcej nemocnice a novú nemocnicu. Po zreálnení predpokladov a znížení investičných nákladov je variant novej nemocnice výhodnejší ako rekonštrukcia.

V dokumente Hodnota za peniaze projektu Výstavba novej univerzitnej nemocnice v Martine ÚHP na úvod uvádza, že existujúca nemocnica je v nevyhovujúcom technickom stave a pre ďalšie užívanie vyžaduje rozsiahlu obnovu....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/analyzy, menuAlias = analyzy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 09:09