V súčasnej dobe sa počet narodených dvojčiat navyšuje, rodí sa dokonca dvakrát viac dvojčiat, než tomu bolo pred tridsiatimi rokmi. Nie je preto až také prekvapivé stretnúť dnes na prechádzke mamičku s kočíkom pre dve deti. Dôvodom častejších viacpočetných tehotenstiev je prevažne hormonálna liečba a asistovaná reprodukcia. Štatisticky je viacpočetné každé štvrté tehotenstvo počaté metódou IVF (in vitro fertilizácia) čiže oplodnením v skúmavke. Primárka Matoušková doplnila, že viac dvojčiat sa rodilo v začiatkoch pôsobenia centier asistovanej reprodukcie, kedy pri tzv. metóde počatia dieťaťa zo skúmavky sa do maternice ženy vkladalo viac embryí, aby sa zvýšila šanca na pokračovanie tehotenstva aspoň jedného z nich. Teraz sa metódy umelého oplodnenia veľmi zdokonalili a bežne sa žene do maternice vkladá jedno alebo maximálne dve embryá. "Ďalšou príčinou navýšenia počtu dvojčiat je častejšie liečenie ovulácie vaječníkov. Túto metódu môže ponúknuť žene aj jej štandardný gynekológ. Vedie k väčšej pravdepodobnosti uvoľnenia dvoch zrelých vajíčok naraz a tým pádom k vzniku dvojčacej gravidity. "Pixabay
StoryEditor

Vlaňajší záväzok vypracovať program reprodukčného zdravia ostal len na papieri

15.01.2021, 06:06
O podpise zmluvy medzi Slovenskom a WHO nevie gynekologická obec ani hlavný odborník prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD.

Začiatkom februára 2020 podpísal vtedajší predseda vlády Peter Pellegrini, poverený riadením rezortu zdravotníctva, dvojročnú zmluvu o spolupráci medzi Slovenskom a Regionálnym úradom WHO pre Európu. Cieľom dohody je okrem preventívnej starostlivosti aj podpora národných programov zameraných na prevenciu obezity, kontrolu tabaku, podporu pohybovej aktivity, rozvoj starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami a ďalšie oblasti. Vláda deklarovala, že pracuje aj na Národnom programe starostlivosti o ženy, bezpečné materstvo a reprodukčné zdravie s potrebou posilnenia predpôrodnej diagnostiky, a na implementácii tohto programu do praxe. Podľa zistení Zdravotníckych novín však ostalo len pri deklarovaní.

Hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB, potvrdil, že o práci na tomto programe nie je informovaný a o samotnej existencii dohody medzi SR a WHO sa dozvedel z otázok redakcie ZdN. „Nikto z gynekologickej obce o tom nevie. Páči sa mi, že bývalý pán premiér podpísal takúto zmluvu, ale dovtedy ani odvtedy o tom nikto nepočul,“ konštatoval. 

Pohľad do histórie

Prof. Borovský hovorí, že v minulosti bolo vypracovaných niekoľko koncepčných materiálov. „Ja osobne som vypracoval päť verzií národného programu, ale ani jedna sa nedostala ďalej ako na prerokovanie na gremiálnej porade u ministra. Na rokovaní vlády to bolo iba raz, za ministra Valentoviča, no bolo to odložené a po odložení to išlo do stratena,“ bilancuje dianie počas uplynulých desaťročí.

Prvá verzia Národného programu ochrany reprodukčného zdravia v SR predpokladala jeho nábeh do praxe od roku 2004. Jej cieľom malo byť poskytovanie zdravotníckych služieb v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia v súlade s domácou legislatívou a medzinárodnými dokumentmi vrátane zavedenia sexuálnej výchovy, zlepšenia prístupu k vysokokvalitným službám plánovaného rodičovstva a najmodernejším antikoncepčným metódam, vytvorenia podmienky na registráciu liekov umožňujúcich medikamentózne ukončenie tehotnosti vzhľadom na jeho vyššiu bezpečnosť pre zdravie ženy a jej budúcu fertilitu. Tento návrh mal zároveň zabezpečiť, aby všetky zdravotnícke pracoviská poskytujúce gynekologicko-pôrodnícku starostlivosť, s výnimkou cirkevných, zabezpečili poskytovanie celej palety služieb reprodukčného zdravia vrátane prenatálnej genetickej diagnostiky a umelého prerušenia tehotnosti.

S Národným programom ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia počítalo aj programové vyhlásenie vlády z roku 2006. Exminister zdravotníctva Ivan Valentovič ho v roku 2008 predložil na rokovanie vlády. Ohradila sa proti nemu Konferencia biskupov Slovenska, kto...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-01-25 07:24:10 - Feat.: 0 - Title: Nie je to medicínsky problém 02 - Modified: 2021-01-15 08:12:43 - Feat.: 0 - Title: S priemernou dĺžkou hospitalizácie po pôrode sme štvrtí od konca
01 - Modified: 2021-01-15 08:12:43 - Feat.: - Title: S priemernou dĺžkou hospitalizácie po pôrode sme štvrtí od konca
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/analyzy, menuAlias = analyzy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 03:41