StoryEditor

O koľko bude v zdravotníctve viac

19.01.2016, 23:00
Autor:
zdnzdn
Rozpočet nie je ani vo volebnom roku k zdravotníctvu mimoriadne štedrejší. Otázka je, o koľko je vlastne viac peňazí – vláda hovorí o stovkách miliónov, opozícia tvrdí, bude to oveľa menej.

Zdravotníctvo by malo dostať 4,648 mld. eur verejných zdrojov. Ak to porovnáme s peniazmi, schválenými v rozpočte na minulý rok, teda so 4,385 mld. eur, je to skutočne o 262 mil. eur, teda o 5,98 percenta viac.

Oveľa menej to však je, keď porovnáme, koľko ministerstvo financií očakáva reálne zdrojov v roku 2015. To sú 4,602 mld. eur, a teda rozdiel je len plus 46 mil. eur.

Navyše, ako mnohí opoziční poslanci a zdravotnícki analytici tvrdia, rozpočet vôbec neráta s pokračujúcim zadlžovaním predovšetkým štátnych nemocníc a ani nekryje v parlamente schválené zvýšené miezd sestier, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov, asistentiek, sanitárov, celkovo 24 zdravotníckych profesií.

Pozmeňovacím návrhom bol len schválený sľub, že rezort zdravotníctva potrebné zdroje vo svojej kapitole nájde.

„Zdroje v zdravotníctve rastú približne o 270 mil. eur. Pri zachovaní hotovostného prebytku hospodárenia zdravotníckych zariadení ich výdavky rastú o viac ako 90 mil. eur, teda viac ako 8 percent,“...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/analyzy, menuAlias = analyzy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 20:57