StoryEditor

Veríme, že máme recept na nedostupnosť liekov

04.10.2016, 00:00
Autor:
zdnzdn
Iniciatíva MZ SR spočíva v novele k vývozu liekov a v príprave legislatívnych úprav súvisiacich s kategorizáciou liekov.

Nedostatok liekov je jednou z hlavných tém počas SK PRES 2016. Ako povedal PharmDr. PhDr. Matej Petrovič, riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR na konferencii Zdravotníckych novín Slovenské zdravotníctvo 2016, v rámci témy vníma rezort nedostatok liekov v troch oblastiach, a to v súbežnom dovoze a vývoze – voľný pohyb tovarov v rámci EÚ – liek ako tovar špecifických vlastností, v problémoch vo výrobe a distribúcii liekov a vo vstupe inovatívnych liekov do systému úhrad poisťovní. Iniciatíva ministerstva zdravotníctva spočíva podľa neho v novele k vývozu liekov a v príprave legislatívnych úprav súvisiacich s kategorizáciou liekov.

M. Petrovič poukázal tiež na aktuálny stav. „Vývoz liekov môžu v súčasnosti vykonávať veľkodistribútori tak, že oznámia Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv zámer vykonávať vývoz. Ak do 30 dní nerozhodne o zákaze vývozu, môžu lieky vyvážať. ŠÚKL rozhoduje na základe toho, či je liek nedostatkový a či je ohrozená zdravotná starostlivosť súčasne,“ spresnil. Tento stav prekážal Európskej komisii.

„Nepáčilo sa jej, že distribútor musel uvádzať číslo šarže 30 dní pred zamýšľaným vývozom, čo nebolo v novele náročné odstrániť. Ďalším problémom bolo, že distribútor musel až 30 dní čakať a lieky mu medzitým ležali v skladoch. Vyčítali nám aj to, že sa oznamovacia povinnosť týkala všetkých liekov,“ dodal M. Petrovič.

Podľa M. Petroviča hoci bude novela zákona o liekoch prísnejšia, pripomienky Komisie sa v nej snažili odstrániť...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/analyzy, menuAlias = analyzy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 21:15