StoryEditor

Očkujeme sa málo, aj zdravotníci

21.11.2016, 23:00
Autor:
zdnzdn
Zaočkovanosť populácie u nás proti chrípke v chrípkovej sezóne 2015/2016 dosiahla iba 4,5 percenta.

Ako informovala epidemiologička z Fakulty verejného zdravotníctva SZU doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., v ostatných krajinách je zaočkovanosť proti chrípke podstatne vyššia. Napríklad v Holandsku či vo Veľkej Británii dosahuje asi 20 až 30 percent.

„Odzrkadľuje to aj skutočnosť, ako si ľudia vážia svoje zdravie. A možno je to i tým, že v týchto krajinách už ľudia menej veria rôznym antivakcinačným hnutiam,“ vysvetlila Z. Krištúfková, ktorá sa proti chrípke pravidelne očkuje každý rok.

Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v sezóne 2014 až 2015 bolo u nás spolu hlásených 1 715 529 akútnych respiračných ochorení, čo bolo najviac od sezóny 2006 až 2007.

Najviac prípadov bolo v období od konca januára do polovice marca 2015. Až 25 pacientov však umrelo na tzv. SARI, teda závažné akútne respiračné ochorenie pravdepodobne spôsobené vírusom chrípky, ten sa však podarilo dokázať iba u 19 z nich. Ani jeden zo zomrelých nebol očkovaný proti chrípke.

Na potrebu očkovania proti chrípke by mali myslieť aj zdravotnícki pracovníci. U nás sa však ich zaočkovanosť nekontroluje.

„ÚVZ SR nesleduje zvlášť zaočkovanosť zdravotníckych pracovníkov. Upozorniť zdravotníckych pracovníkov na potrebu očkovania proti chrípke je cieľom projektu Chránime našich pacientov, ktorý organizuje Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť (SEVS) (www.chranimenasichpacientov.sk)...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/analyzy, menuAlias = analyzy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 06:27