Verejné výdavky na zdravotníctvo sú po dôchodkoch druhou najväčšou položkou vo verejných financiách. V tomto roku dosiahnu úroveň 6,38 miliardy eur, čo je o 411 miliónov viac ako v minuloročnom rozpočte.
Očakávané skutočné výdavky na zdravotníctvo za rok 2021 sú však 6,4 miliardy, čo znamená, že schválený rozpočet nepočíta s medziročným rastom zdrojov oproti reálnym výdavkom.
Upozornil na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a pripomenul programové vyhlásenie, v ktorom sa vláda v rámci reformy financovania zdravotnej starostlivosti zaviazala zabezpečiť výrazný rast celkových výdavkov s cieľom čo najrýchlejšie dosiahnuť priemer v Európskej únii.
Za nedostatočný označili rozpočet aj najvýznamnejšie zdravotnícke organizácie vrátane Asociácie nemocníc Slovenska, stavovských komôr, odborových združení. Ešte v októbri upozorňovali na to, že ak bude rozpočet prijatý v podobe predloženej ministerstvom financií, ohrozí kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Požadovali najmä zvýšenie platby za poistencov štátu, ktorú ministerstvo zdravotníctva vyčíslilo na viac ako 1,5 miliardy eur, no rezort financií do rozpočtu navrhol 1,1 miliardy. V tejto podobe ho parlament schválil.
„Nedostatok financií v rozpočte vrátane zníženia platieb za poistencov štátu sú kameňom úrazu a predstavujú vážnu hrozbu,“ reagovala Slovenská lekárska komora. Žiadala zvýšiť zdroje pre zdravotníctvo aspoň na úroveň priemeru V4, napríklad zvýšením platieb za poistencov štátu.
Slovenská lekárska komora pripomenula, že kým Českej republike počíta v rozpočte s platbou na úrovni 77 eur za jedného poistenca štátu, SR len s polovicou tejto sum...
Zostáva vám 85% na dočítanie.