Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Poisťovne začínajú preplácať inovatívnu rádionuklidovú liečbu rakoviny

23. júl 2020 -  V porovnaní s chemoterapiou pri inovatívnej liečbe dochádza k pomerne malým nežiaducim účinkom na iných tkanivách.
Zdravotné poisťovne začínajú preplácať inovatívnu rádionuklidovú liečbu rakoviny. „Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa už dohodla na liečení prvého poistenca na špecializovanom pracovisku v Nitre. V najbližších dňoch má byť liečba neuroendokrinných nádorov a nádorov prostaty pomocou lutécia sprístupnená aj ďalším pacientom,“ priblížila pre TASR Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP.
      
V Nitre liečbu svojim poistencom preplatí aj Union zdravotná poisťovňa (ZP), uviedla hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. O možnostiach zazmluvnenia inovatívnej liečby pre svojich poistencov komunikuje podľa PR špecialistu Mateja Štepianského aj ZP Dôvera.
      
Neuroendokrinné nádory môžu vzniknúť v rôznych častiach ľudského tela, napríklad v tráviacom trakte, v pľúcach alebo v pankrease. Rádionuklidová liečba je cielená, ničí nádory a metastázy a v porovnaní s chemoterapiou pri nej dochádza k pomerne malým nežiaducim účinkom na iných tkanivách.
      
Ďalšou výhodou je, že terapiu pacient dostáva len tak dlho, ako je to potrebné. „Pomocou cielených PET/CT vyšetrení s peptidmi lekári vidia, či liečba zabrala alebo v nej treba ešte pokračovať. Preto je čas ožarovania pacienta spravidla kratší a celá liečba omnoho šetrnejšia,“ hovorí lekárka Iveta Schererová. Doteraz sa tento spôsob liečby realizoval len v zahraničí.
Sekcia: Aktuálne Autor: TASR
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 0