14.09.2021, 16:50

Tabu téma: Ročne si zvolia smrť státisíce ľudí. O rizikách samovrážd sa stále diskutuje

  • Samovražda je štvrtou najčastejšou príčinou smrti 15 až 19 ročných. Najmenej samovrážd majú najproblémovejšie krajiny. V ktorých krajinách sú naopak vážnym problémom?
  • Ako sa správajú ľudia pred tým ako si siahnu na život? Aká je situácia na Slovensku?
Tabu téma: Ročne si zvolia smrť státisíce ľudí. O rizikách samovrážd sa stále diskutuje
Zdroj: Flickr

Duševné zdravie a zvlášť samovraždy sú pre nás stále veľkým tabu. Mnohí túto tému v rozhovoroch zľahčujú, niektorí vtipkujú v nesprávny moment. Určite je potrebné venovať pozornosť fyzickému zdraviu, no na mentálne často zabúdame.

Vlani následkom samovraždy zomrelo na Slovensku 489 ľudí, najviac vo veku 40 až 49 rokov, prevažne s ukončeným stredoškolským vzdelaním, 85 percent tvorili muži. O samovraždu sa pokúsilo až 656 ľudí, najmä vo veku 20 až 29 rokov.

Najmenej samovrážd bolo na východnom Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach Ladislava Šustová.

Ako uviedol portál worldpopulationreview.com, možno je prekvapujúce, že mnohé z najproblémovejších krajín sveta majú pomerne nízku mieru samovrážd. Napríklad Afganistan  za tento rok reportoval štyri samovraždy na sto tisíc ľudí, Irak tri a pol a Sýria iba dve.  

„Nie je jasné, či štatistiky samovrážd v týchto krajinách odrážajú tie spáchané kvôli problémom duševného zdravia a smrteľným chorobám (ktoré sú vo väčšine sveta hlavnými dôvodmi samovraždy), alebo zahŕňajú samovraždy spáchané ako súčasť pokračujúcich konfliktov v týchto krajinách,“ spresnil portál worldpopulationreview.com.

V ktorých krajinách sú samovraždy vážnym problémom? Napríklad japonskí muži majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že spáchajú samovraždu, ako ich ženské náprotivky, obzvlášť po rozvode. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.