14.09.2021, 13:30

Tableta protizápalového lieku môže znečistiť až pol milióna litrov vody

Lekárnici upozorňujú, že osem až desať percent liečiv alebo farmaceutických produktov, ktoré nachádzame v pôde, vo vode, pochádza z nesprávne zlikvidovaných liekov.

Tableta protizápalového lieku môže znečistiť až pol milióna litrov vody
Zdroj: Shutterstock

Slovenská lekárnická komora (SLeK) spúšťa osvetovú kampaň zameranú na správnu likvidáciu nespotrebovaných liekov. Cieľom kampane „Nie je odpad ako odpad“ chce komora poukázať na riziká nesprávneho zaobchádzania s nespotrebovanými liekmi a ich škodlivý vplyv na životné prostredie.

Množstvo nespotrebovaných liekov na obyvateľa každý rok narastá, pričom lieky v domácnosti predstavujú potenciálne environmentálne riziká.

Nesprávnou likvidáciou prenikajú zložky liekov do povrchových a odpadových vôd, nachádzajú sa však aj v morských vodách. Je dokázané, že zložky nesprávne likvidovaných liekov prenikajú aj do potravinového reťazca.

„Vieme o liekoch, ktoré môžu v populácii živočíchov alebo rastlín spôsobovať zásadné škody, napríklad pri rybách a žabách sa mení pohlavie vplyvom hormónov, rezíduá antibiotík, ale aj niektorých pesticídov spôsobujú viacerým živočíchom poruchy imunitného systému. Rezíduá antidepresív vedú k tomu, že živočíchy odmietajú prijímať potravu. Každý liek so sebou nesie aj environmentálne riziko,“ upozornil prezident komory PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Nebezpečný odpad

Hromadenie liekov v domácnostiach má viaceré príčiny. „Zmena liečby, non-adherencia pacienta k liečbe (nedodržiavanie odporúčaní zdravotníckych pracovníkov), uplynutie lehoty použiteľnosti, polyfarmácia (užívanie viacerých liek

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.