20.02.2020, 18:25

Analytici hodnotili zdravotnícke programy politických strán

Podľa slov M. Smatanu vládne v programoch na rozdiel od emočných predvolebných debát obrovská zhoda na témach, ktoré je podstatné riešiť.

Analytici hodnotili zdravotnícke programy politických strán
Zdroj: Pixabay

Prvýkrát sa spojili zdravotnícki analytici z HPI, INESS a INEKO pri hodnotení zdravotníckej časti volebných programov politických strán, ktoré kandidujú v tohtoročných parlamentných voľbách. Na hodnotení sa ako súkromné osoby podieľali aj dvaja analytici Inštitútu zdravotnej politiky na MZ SR Michal Štofko a Martin Smatana. Pozreli si programy 12 strán, ktorým preferencie relevantných agentúr dávali mesiac pred voľbami reálnu šancu na zvolenie do parlamentu, teda mali viac než 3 percentá. Prešli spolu 658 opatrení týkajúcich sa zdravotníctva. Každý analytik hodnotil kvalitu každého opatrenia, jeho dôležitosť a komplexnosť programu, teda či sa program venuje všetkým oblastiam zdravotníctva.

Za najlepší označili zdravotnícky program strany SaS. „Má najkomplexnejší program, v top 10 opatreniach má SaS 6 opatrení, v top 20 ich má 11, v top 50 ich má 21. Veľmi dobré programy majú PS/Spolu, OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina,“ uviedli autori hodnotenia.

Najhoršie dopadli zdravotnícke programy strán ĽSNS a Smer-SD. Analytici im vyčítali najnižšiu komplexnosť a najväčší podiel negatívne hodnotených opatrení.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.