20.11.2020, 13:18

VšZP tají sumu v rezervnom fonde

Obidve súkromné zdravotné poisťovne zverejnili na otázku Zdravotníckych novín presné čísla.

VšZP tají sumu v rezervnom fonde
Zdroj: Peter Mayer

Len minulý mesiac vláda rozhodla, že štát dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) sumou 100 miliónov eur. Po mesiaci ministerstvo zdravotníctva opäť navrhlo dofinancovať štátnu poisťovňu, a to sumou 98 miliónov eur. Podľa predkladacej správy zvýšenie základného imania VšZP prebehne upísaním nových akcií, čo bude možné po vyčlenení finančných prostriedkov zo štátnych finančných aktív, ktoré budú môcť byť použité na zvýšenie základného imania prostredníctvom peňažného vkladu vo VšZP.

Návrh bol podaný na prerokovanie v tichosti, bez diskusie a v predvečer rokovania vlády. Tento postup skritizovala predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.

Premiér Igor Matovič reagoval na kritiku označením šéfky výboru za „ťažkého, dlhodobého a dlhoročného lobistu finančnej skupiny Penta“. Podľa neho, „ak by to pani Cigániková myslela so slovenským zdravotníctvom dobre, ak by to dobre myslela s poistencami VšZP, ktorá najmä poisťuje v priemere výrazne viac chorých ľudí ako súkromné zdravotné poisťovne, tak by v prvom rade predkladala návrh zákona a bila na poplach, že je tu prerozdeľovací kľúč po smeráckej mafii, kde ročne 58 miliónov eur ukradneme poistencom VšZP a presmerujeme tie peniaze do vrecák majiteľov súkromných zdravotných poisťovní,“ povedal premiér.

Tento argument Igora Matoviča však skritizovali odborníci už pri prvom dofinancovaní VšZP. Nákladnejší poistný kmeň VšZP je totiž kompenzovaný prerozdeľovacím mechanizmom, cez ktorý súkromné zdravotné poisťovne vyčlenili VšZP za rok

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.