11.10.2021, 14:50

Ivermektín chválili podvodné štúdie alebo ako sfalšovaná veda vytvorila zázračný liek na covid

  • Nezávislí vedci zistili, že viac ako tretina z veľkých štúdií o ivermektíne a jeho použití na Covid-19 má vážne chyby či známky podvodu. Žiadna navyše nepriniesla presvedčivé dôkazy o jeho účinnosti. 
  • Ľudí k užívaniu ivermektínu na covid neviedol odpor k očkovacím látkam, ale ich nedostatok.
Ivermektín chválili podvodné štúdie alebo ako sfalšovaná veda vytvorila zázračný liek na covid
Zdroj: MZ

„Zázračný liek“ na covid. Takto bol donedávna prezývaný snáď najznámejší antiparazitický liek ivermektín. Obhajovali ho odporcovia očkovania a v niektorých krajinách ho odporúčali i zdravotnícke orgány.

Nie je to tak dávno, čo aj slovenskí lekári presadzovali ivermektín na liečbu covidu. Koncom januára schválilo naše ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) humánne lieky s obsahom ivermektínu na liečbu Covid-19 na šesť mesiacov.

Po tom, ako začali zásielky s ivermektínom hlavne z Indie, Číny a Egypta zadržiavať colníci, mnohí si ho začali zháňať dokonca v jeho veterinárnej forme.

Rozruch okolo ivermektínu, založený i na sile viery vo výskum, donútil veľký počet ľudí na celom svete, aby ho začali užívať. Propagátori tohto lieku poukazovali na množstvo vedeckých štúdií a často tvrdili, že tieto dôkazy sú ignorované alebo zatajované.  

Ako však informoval britský spravodajský portál BBC, preskúmanie týchto výskumov skupinou nezávislých vedcov vyvolalo vážne pochybnosti. Kľúčové štúdie, na ktoré sa propagátori ivermektínu odvolávali obsahovali vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s údajmi. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.