18.02.2021, 08:13

Kvapky pre holuby či pasta pre kone. Aj takto sa zháňa ivermektín

Ľudí pred užívaním veterinárneho ivermektínu varujú nielen lekári, ale aj veterinári. Toxický je dokonca aj pre niektoré zvieratá.

Kvapky pre holuby či pasta pre kone. Aj takto sa zháňa ivermektín
Zdroj: Pixabay

Koncom januára schválilo ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) humánne lieky s obsahom ivermektínu na liečbu COVID-19 na šesť mesiacov. Po tom, ako začali zásielky s ivermektínom hlavne z Indie, Číny a Egypta zadržiavať colníci, mnohí si ho začali zháňať v jeho veterinárnej forme.

Komora veterinárnych lekárov (KVL SR) však varuje: „Ivermektín ako účinná látka sa vo veterinárnej medicíne používa 40 rokov na liečbu vnútorných a vonkajších parazitov pre určité druhy zvierat. Prípravky, ktoré sú na našom trhu dostupné s obsahom ivermektínu ako veterinárne lieky, sú určené len pre zvieratá a sú viazané na veterinárny predpis, teda ich použitie je určené výlučne podľa príbalovej informácie.“

Veterinári varujú

Ako spresnil prezident komory veterinárov SR MVDr. Ľubomír Kráľ, súkromný veterinárny lekár je povinný dodržiavať platnú legislatívu, teda zákon o súkromných veterinárnych lekároch, o Komore veterinárnych lekárov SR, o veterinárnej starostlivosti, aj o liekoch a zdravotníckych pomôckach, teda právne normy, ktoré upravujú spôsob a možnosti použitia veterinárneho lieku.

„Ivermektín, ktorý je určený len pre zvieratá, je veterinárny liek a je viazaný na veterinárny predpis, teda jeho použitie ako veterinárneho lieku v humánnej sfére je zakázané. Prípravky s obsahom ivermektínu určené pre zvieratá či už v injekčnej forme alebo ako pasty majú ochrannú dobu na mäso a vnútornosti po použití pri jednotlivých druhoch zvierat od 28 dní do 49 dní z dôvodu prítomnosti reziduí nevhodných pre človeka po jednorazovom podaní. Navyše obsahujú pomocné látky ako glycerolformal, propylénglykol, oxid titaničitý, ktoré sú potenciálnymi rizikovými látkami pre človeka,“ uzavrel Ľ. Kráľ.

Ľudia sa na ivermektín pýtajú aj v Univerzitnej veterinárnej nemocnici, čo potvrdila prorektorka pre klinickú činnosť a styk s praxou Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach prof. MVDr. Alexandra Trbolová, PhD. "Veterinárni lekári ho podávajú výlučne indikovaným zvieracím pacientom", upozornila.

Nátierka na chlieb

Dnešná realita je však taká, že ľudia kupujú ivermektín napríklad ako kvapky pre holuby často aj z pofidérnych zdrojov, napríklad cez internet ale

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.