12.02.2021, 14:04

Očkovanie proti covidu každý rok? Nevylučujem to, tvrdí šéfka ŠÚKL

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv PharmDr. Zuzana Baťová vysvetľuje vzniknuté otázky o vakcínach proti COVID-19 aj to, prečo treba byť opatrní pri liekoch, ktoré sa indikujú na liečbu tohto ochorenia, ale nie sú na to určené.

Očkovanie proti covidu každý rok? Nevylučujem to, tvrdí šéfka ŠÚKL
Zdroj: Peter Mayer

Zachytila som istú neistotu k mRNA vakcínam aj u zdravotníkov. Môžete na úvod vysvetliť, o aké vakcíny ide? Aký je rozdiel medzi nimi a tými bežnými?

Doteraz sme boli zvyknutí na používanie klasických vakcín, teda takých, ktoré obsahovali samotný patogén. Ak rozprávame o vírusových ochoreniach, obsahovali buď oslabený vírus alebo nejakú časť vírusu, prípadne to boli aj živé vírusové vakcíny. mRNA vakcína je úplne odlišný koncept v tom, že vo vakcíne sa samotný patogén nenachádza, ale nachádza sa tam len časť genetickej informácie prepísaná do mRNA.

Tá nesie informáciu do buniek a bunka sama si nasyntetizuje časť koronavírusu SARS-CoV-2, keď rozprávame o vakcínach proti ochoreniu COVID-19. V tomto je ten koncept úplne iný a prináša najmä technologické výhody vo výrobe. Je jednoduchšie vyrobiť vakcínu na báze mRNA. Proces je v porovnaní s výrobou vírusových vakcín, ktoré obsahujú samotný patogén, rýchlejší a efektívnejší.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.