18.06.2021, 07:03

Všetky verzie, ktoré sa dostanú von, sú len pracovné

Už v čase, keď sa pripravoval projekt stratifikácie nemocníc, nielen ministerstvo, ale aj poisťovne upozorňovali na to, že takáto optimalizácia siete je neodvratná. Ak však opäť raz prevážia parciálne záujmy, politické obavy, optimalizácia siete sa jednoducho „udeje“ – avšak živelne.

Všetky verzie, ktoré sa dostanú von, sú len pracovné
Zdroj: ZdN, Pavol Funtál

Viac ako miliarda eur na nemocnice. Tento investičný balíček pre slovenské nemocnice z Fondu obnovy, je sám osebe dobrou správou. Ešte lepšou správou je naviazanie jeho čerpania na uskutočnenie jednej z najpotrebnejších systémových zmien – optimalizácie siete nemocníc.

Zdravotné poisťovne po zásadných zmenách v nemocničnej sieti naviazaných na kvalitatívne parametre volali už dlho. Je totiž nespochybniteľné, že dnešná štruktúra lôžok je neudržateľná. Nedá sa dlhodob ignorovať fakt, že obyvateľstvo starne, a s tým sa bude spájať aj vyššia chorobnosť a zmenené potreby pacientov na zdravotnú starostlivosť v ďalších rokoch. Tento trend má vplyv aj na financovanie, keďže z roka na rok bude dochádzať k poklesu ekonomicky aktívneho obyvateľstva.

Odhliadnuc od toho, čo nám prinesú nasledujúce roky, už dnes hovoria aktuálne výsledky v náš neprospech. Podľa údajov OECD z roku 2020

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.