25.02.2021, 08:32

Kapitán, povolenie na pristátie sa zamieta!

Takto nejako by malo znieť hlásenie z riadiacej veže (MZ SR) pre posádku zvanú Sputnik V. Teda, aby som bol exaktný – takáto informácia by mala zaznievať v situácii, keď Sputnik V nie je registrovaný v EÚ.

Kapitán, povolenie na pristátie sa zamieta!
Zdroj: Peter Mayer

Na tomto mieste som v minulosti už niekoľkokrát poukazoval na to, že Ministerstvo zdravotníctva SR má tendenciu excesívnym spôsobom rozširovať diapazón liekov používaných na Slovensku (viď napr. príbeh kubánskeho lieku) nekonvenčným spôsobom upraveným v § 46 ods. 3 zákona o liekoch. Žiaľ, na Slovensku je často zvykom komplikované veci zjednodušovať až do takej úrovne, že v nich nakoniec začnú absentovať kľúčové ukazovatele, ktoré majú mať rozhodujúci vplyv na prijatie (správneho) finálneho rozhodnutia.

Áno, priznávam svoju diagnózu. Som právnik. Dennodenne čítam právne predpisy, a preto mám tendenciu čítať aj súčasné dianie prostredníctvom textu noriem upravujúcich používanie liekov.

Áno, moje vnímanie a názory sú ovplyvnené mojou profesiou, som skôr konzervatívny a mám rád, ak sú pravidlá zrozumiteľné, spravodlivé a rešpektujúce princípy právneho štátu. A keď sa aj dodržiavajú. Veď to je nakoniec jeden zo základných predpokladov na vzájomné súžitie ľudí na jednom mieste. Hovoríme tomu komunita a v širšom zmysle štát.

Legis

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.