Zdravotnícke noviny

Názory

Splatený dlh

19. jún 2019 - Dlhov v slovenskom zdravotníctve nie je málo. Otvorených, skrytých, ale i tých, ktoré nefigurujú v žiadnych finančných výkazoch. 
V uplynulých dňoch sa nám podarilo urobiť významný krok k splateniu jedného takéhoto dlhu voči detským pacientom. V špecializovanom liečebnom ústave Marína Kováčová sme otvorili novú rehabilitačnú nemocnicu pre deti s ťažkým pohybovým postihnutím.

Symbolický krst nového zdravotníckeho zariadenia bol mimochodom práve v čase, keď generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková viedla náročné rokovania so zástupcami malých a stredných nemocníc o finančných podmienkach ďalšej spolupráce. Nechcem v tom hľadať symboliku za každú cenu, ale aj nové rehabilitačné lôžka, ktoré už liečia prvých pacientov, sú dôkazom, že nám na rozvoji nemocníc naozaj záleží.

Ako lekárka i matka hovorím, že deti by nemali poznať bolesť, ak tu už musí byť, mala by zostať len vo svete dospelých. Realita je však iná a  bolesť je, žiaľ, aj súčasťou sveta našich detských poistencov. Ťažké úrazy či autohavárie dokážu doslova v sekunde zmeniť život dieťaťa a celej jeho rodiny. To zmeniť nevieme.

Čo však vieme ovplyvniť, je zabezpečenie včasnej a kvalitnej liečby pre pacientov po závažných polytraumách, či náročných neurochirurgických a ortopedických zákrokoch. Vďaka nej máme šancu vrátiť dieťaťu detstvo bez bolesti, alebo zmierniť následky zdravotného postihnutia.

Oceňujem, že špecializovaný liečebný ústav Marína pozitívne zareagoval na iniciatívu VšZP zriadiť v Kováčovej detskú rehabilitačnú nemocnicu. Má totiž všetky predpoklady na to, aby splnila očakávania od tohto typu nemocnice – dlhoročné skúsenosti, profesionálny tím a ambíciu využiť svoj potenciál pri liečbe detí po ťažkých úrazoch a operáciách, ktoré si vyžadujú dlhšiu intenzívnu rehabilitačnú starostlivosť.

Tento dlh sme radi splatili a ja verím, že v novej nemocnici vrátia úsmev a detstvo každému dieťaťu, ktoré prekročí jeho bránu.

Ak vám teda niekto bude tvrdiť, že zdravotníctvo je len o napätých rokovaniach a chýbajúcich financiách, neverte. Je aj o splnených snoch a splatených dlhoch. 
Sekcia: Názory Autor: MUDr. Beata Havelková, MPH - vedúca odboru zdravotného a revízneho VšZP
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 154