Zdravotnícke noviny

Názory

Predaj ako záchrana

16. marec 2017 - Snaha štátnej VšZP obmedziť tisíckam poistencov prístup k adekvátnej liečbe začína pripomínať pokus o všeobecné ohrozenie. 
Ide o prvé reálne dôsledky rozkradnutia poisťovne predchádzajúcim manažmentom.

Minister zdravotníctva koncom minulého roka nehovoril pravdu, keď tvrdil, že tzv. fiškálnu stratu poisťovne 283 mil. eur pacienti nepocítia. Vláda by namiesto upierania liečby desaťtisícom pacientov mala radšej odplatne previesť časť poistencov VšZP na iné zdravotné poisťovne.

Keďže strata poisťovne prevýšila hodnotu jej majetku, je bezprostredne ohrozená nútenou správou, či dokonca bankrotom. Je lepšie previesť časť poistencov krachujúcej štátnej poisťovne do inej poisťovne, ako im odopierať liečbu. Ak má vláda problém s Union z. p. a so z. p. Dôvera, nech prevedie časť poistného kmeňa na novú súkromnú poisťovňu, ktorej vznik by iniciovala.

Vďaka úsporným opatreniam z tzv. ozdravného plánu, ktorý schválil aj ÚDZS, sa môžu pacienti pripraviť okrem iného aj na dlhšie čakanie na operácie a vyšetrenia, na vyššie doplatky v hotovosti u lekárov či dlhšie cestovanie za zdravotnou starostlivosťou.

Je nehoráznosť, aby cenu za klientelistické zmluvy s vybranými poskytovateľmi, za extrémne vysoké platby pre firmy tety Anky a maséra Kostku, za chýbajúce transparentné pravidlá nákupu zdravotnej starostlivosti a fungovania poisťovne za predchádzajúceho vedenia zaplatili pacienti. Došlo to tak ďaleko, že sám premiér verejne "spucoval" šéfa poisťovne a fakticky aj ministra. 

Protestujeme aj proti snahe ministra zdravotníctva vložiť do majetku rozkradnutej štátnej poisťovne tri výborne fungujúce a hospodáriace kardiocentrá a jeden onkologický ústav a s ich majetkom potom zachraňovať VšZP.

Môže to viesť nielen k ich špekulatívnej privatizácii, ale najmä k ohrozeniu ich fungovania pri ďalšej nezodpovednosti manažmentu štátnej poisťovne. Na to by znovu doplatili pacienti.
 
Sekcia: Názory Autor: MUDr. Viliam Novotný, MPH, predseda strany Šanca
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 174