Zdravotnícke noviny

Názory

PPP tender je amatérsky pripravený projekt

10. september 2015 - Pacienti na Slovensku potrebujú nové a moderné nemocnice. Asi najhoršia je situácia v Bratislave.

~~Pracoviská univerzitnej nemocnice v Starom Meste a na Kramároch sú v katastrofálnom stave. Je nevyhnutné postaviť novú univerzitnú nemocnicu, ktorá má slúžiť nielen pacientom z Bratislavy a okolia, ale aj z celého Slovenska.

Mnohé ťažké prípady totiž končia na pracoviskách v hlavnom meste.

Zbabrané od začiatku

Ministerstvo zdravotníctva si túto situáciu uvedomuje tiež. Po mnohých rokoch preto konečne opustilo chybný koncept dostavby Rázsoch, hoci ešte v roku 2009 sa ho chystali zrealizovať za 480 mil. eur ako PPP projekt.

Koncom minulého roka sa pustilo do prípravy súťaže na novú nemocnicu. Žiaľ, tento tender od začiatku zbabrali a pripravili amatérsky. Na ilustráciu len niekoľko detailov. Nie je jasné, či ide o tender na stavbu, koncesiu či na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo to priznalo aj vo vestník Úradu verejného obstarávania, že nie je ani po mesiacoch príprav schopné presne definovať najvhodnejšie technické požiadavky, právne a finančné podmienky na uspokojenie svojich potrieb.

Za čo sa zaplatilo 1,2 mil. eur poradcom a za čo sa budú platiť ešte ďalšie peniaze? Reálne hrozí, že stavebná firma bude 30 rokov poskytovať zdravotnú starostlivosť v najdôležitejšej nemocnici Slovenska.

Dokonca vôbec neboli vylúčené schránkové firmy. Pri súťaži na prevádzkovateľa špičkovej veľkej koncovej nemocnice za 250 mil. eur nemuseli súťažiaci preukázať odbornú či finančnú zábezpeku, stačili čestné vyhlásenia.

Nová nemocnica má slúžiť ako univerzitná, teda má vychovávať budúcich lekárov a zdravotníkov. S Lekárskou fakultou UK ani SZU však nikto projekt nekonzultoval. Nemocnica má poskytovať starostlivosť o poistencov troch poisťovní, ktoré jej za to majú zaplatiť 6,3 mld. eur za 30 rokov.

Ako to chce ministerstvo garantovať? Podľa môjho názoru je tu vážne podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami.

Ešte začiatkom mája som sa preto obrátil na Úrad vlády SR so žiadosťou na premiéra Roberta Fica, aby prostredníctvom odboru kontroly verejného obstarávania zastavil tento zbabraný tender, aby zastavil nehospodárne plytvanie verejnými zdrojmi.

Úrad vlády mi listom oznámil, že nemôže moju sťažnosť prešetriť, lebo z nej nevyplýva, že sa dožadujem ochrany svojich individuálnych práv. To, že sa ako poslanec snažím chrániť verejné zdroje, asi nestačí.

A oznámili mi, že sťažnosť postúpili Úradu pre verejné obstarávanie a ministerstvu financií.

Nemocnica alebo nebude, alebo bude zlá

Úrad pre verejné obstarávanie mi listom potom oznámil, že, „vzhľadom na to, že v predmetnej veci dostali námietky od troch subjektov k verejnému obstarávaniu, tak o nich rozhodne v zákonnej lehote, a preto teraz nezačne kontrolu“.

Koncom júna som teda na ÚVO podal sťažnosť proti tomuto rozhodnutiu a žiadal som, aby na nič nečakali a vykonali kontrolu zadávania zákazky na novú nemocnicu. Nakoniec sa mi predsa len podarilo posunúť trochu ďalej.

V júli úrad v odpovedi uviedol, že vykoná kontrolu po ukončení súťažného dialógu a konania o námietkach. Ozvalo sa aj ministerstvo financií, ktoré sa v súvislosti s mojou sťažnosťou na úrad vlády koncom júla vyjadrilo, že zaradilo do plánu auditov aj kontrolu hospodárnosti pri nakladaní s verejnými prostriedkami v tomto tendri so začiatkom koncom roka 2015.

Medzitým úplne zbabraný tender na PPP projekt stále beží. Zo siedmich prihlásených firiem už vylúčili dve, panamskú schránkovú Sanigest a známeho oligarchu. Ministerstvo s päticou zostávajúcich odštartovalo súťažný dialóg.

Firmy majú na základe tohto dokumentu do konca septembra odovzdať svoj návrh riešenia všetkých problémov a výzev, ktoré projekt prináša. Potom si rezort asi vytvorí názor, čo vlastne obstaráva a až tak sa vlastne začne súťaž...

Čo k tomu dodať? To, že „ministerskí“ zbabrali tender, by ešte nebolo najhoršie, najhoršie je, že v ňom pokračujú. Tento amatérsky pripravený projekt k novej nemocnici nepovedie!

Alebo sa nezrealizuje vôbec, čo je úplne najhoršia správa pre pacientov, alebo sa zrealizuje zle a nesplní očakávania pacientov ani Univerzity Komenského. Ľudia za nemocnicu v priebehu 30 rokov zaplatia 6,3 mld. eur.

Dokonca to celé môže dopadnúť ako Váhostav - teda peniaze v schránkach, nevyplatení veritelia a požiadavka na ďalšie peniaze od štátu. Jediným riešením, o ktoré sa usilujem, je zrušiť terajšiu súťaž a pripraviť novú s jasnými podmienkami.

Odkonzultovanú s odborníkmi doma aj v zahraničí, s Lekárskou fakultou UK, SZU, poisťovňami. Cieľom je, aby sa do tendra prihlásili nielen lokálni oligarchovia, firmy zo schránkových rajov, ale najmä hráči, ktorí majú reálne skúsenosti s takýmito projektmi.

Sekcia: Názory Autor: MUDr. Viliam Novotný, MPH., poslanec NR SR a podpredseda strany ŠANCA
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 443