Zdravotnícke noviny

Názory

Pozor na nových populistov v zdravotníctve

21. november 2019 - Idú voľby a to sa vždy prejaví aj v legislatívnej aktivite strán. Hlavne tých nových, ktoré chcú na seba upútať pozornosť. 
Niektorí skúšajú svoje budúce riešenia, iní len „oblbujú“ ľudí populizmom. Veľkým prekvapením je skutočnosť, že na téme znárodnenia sa „zhodnú“ kotlebovci s tzv. „novými“ politikmi z PS/Spolu.

Mrzí ma, že to musím povedať, ale nápad so selektívnym zákazom krížového vlastníctva s „blbovzdorným“ názvom lex Haščák, aby niekomu náhodou neušlo, o čo ide, patrí k najhrubšiemu zrnu slovenského populizmu. Už nápad nazývať zákon menom osoby, ktorá má byť potrestaná, si zaslúži pozornosť. Vlaky zadarmo, rekreačné poukazy, bezplatné obedy pre deti či lieky bez doplatkov pre dôchodcov sú popri tom len slabým predvolebným folklórom.

Keby s lex Haščák prišiel Kotleba alebo Fico, nepoviem nič. Od novej liberálno-občianskej koalície PS/Spolu je to nepochopiteľné. My, ktorí máme základné ekonomické vedomie, rozumieme, že nadmerná koncentrácia vlastníctva a vplyvu v rovnakom alebo podobnom odvetví môže viesť ku kartelovému správaniu.

Preto máme v tejto krajine Protimonopolný úrad, aby to posúdil, a nadmernú koncetráciu nepovolil. Ak „odborníkom“ z PS/Spolu prekáža krížové vlastníctvo v hospodárstve, nech ho obmedzia v Ústave pre všetkých a rovnako. Na to však potrebujú 90 hlasov a nezlomné argumenty, že to hospodárskej súťaží škodí. Ináč by to Ústavný súd zmietol zo stola s odvolaním na slobodu podnikania. Mimochodom, pamätám sa, ako sme v roku 2005 na tlak lekárnickej loby zakázali vlastníctvo viac ako jednej lekárne a jej pobočky jednému subjektu. Výsledok bol prekvapujúci, vlastníci založili na každú lekáreň inú eseročku a bolo.

Ako chcú právni experti PS/Spolu zabrániť tomu, aby spomínaný Haščák vlastnil poisťovňu a napríklad jeho brat lekáreň, som naozaj zvedavý. To dnes nikoho nezaujíma.

Lex Haščák je o inom – slúži ako kladivo na čarodejnice. Zdravotníctvo nefunguje dobre – na vine je Penta a riešenie – zobrať im to! Robert Fico v časoch najväčšej slávy by to nepovedal lepšie ako noví populisti z PS/Spolu. 

Čo na tom, že zákon je zjavne protiústavný, lebo nemôžete selektívne jednému subjektu zakázať vlastniť poisťovňu, nemocnice, ambulancie, lekárne a pre istotu aj médiá, a druhému to povoliť. Čo na tom, že ak im to neznárodnia ako Gottwald zdravotné fondy v roku 1948 alebo ich neprinútia „dobrovoľne“ to odovzdať ľudu ako Hugo Chávez vo Venezuele, tak ich bude treba vyplatiť a odškodniť z našich daní. Je to nápad smelo porovnateľný s protiústavným zákazom zisku zdravotných poisťovní z dielne Smeru. 

Milí populisti a „noví“ politici, dám vám bezplatnú radu. Najväčším problémom slovenského zdravotníctva nie sú súkromní vlastníci, ale krížové vlastníctvo štátu. Štát vlastní VšZP a zároveň aj večne sa zadlžujúce najväčšie štátne nemocnice s vlastnými ambulanciami a nemocničnými lekárňami. Štát určuje ceny liekov, diktuje nereálne nízke ceny za zdravotnú starostlivosť, určuje platy zdravotníkov a zároveň kontroluje poskytovateľov. Štát deformuje trh so službami a na druhej strane prevádzkuje štátny klientelizmus. Výsledky poznáme: stranícki nominanti, masér Kostka, teta Anka, predražené nákupy a 80 miliónov eur nových dlhov štátnych nemocníc ročne. Toto novým liberálom z PS/Spolu neprekáža? To nechcú alebo nevedia riešiť?

Nie, radšej reagujú na aktuálnu situáciu a PENTA s Gorilou je skvelý terč. Hlavne im umožňuje zjednodušiť komunikačnú hru. Si PROTI PENTE – musíš byť ZA LEX HAŠČÁK, si s Pentou – budeš proti.

Tak aby bolo jasné, nie som za Pentu, celý život pracujem v štátnej nemocnici a ako s poslancom parlamentu či potenciálnym ministrom so mnou spomínaný Haščák „nepočítal“. Pomerne urážlivo to o mne vyhlásil v nahrávke Gorila. To však neznamená, že môžem súhlasiť s „blbosťou“ zvanou lex Haščák, len aby som sa viezol na vlne populizmu.

Viem si predstaviť zákaz krížového vlastníctva v zdravotníctve, ale pre všetkých rovnako. Teda aj pre štát. Nerozumiem, načo je štátu poisťovňa a zároveň nemocnice, ktoré nedokáže ani efektívne riadiť, ani kvalitne prevádzkovať a modernizovať pre pacientov. Vláda má kormidlovať, a nie veslovať, hovorieval paradoxne britský labouristický premiér Tony Blair. Čakal by som od liberálov a občianskych demokratov nastavenie pravidiel na dobré podnikanie, a nie populistické reči a hrozby znárodnenia.

MUDr. Viliam Novotný, MPH

predseda strany ŠANCA
Sekcia: Názory Autor: MUDr. Viliam Novotný, MPH predseda strany ŠANCA
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 89