Zdravotnícke noviny

Blogy

Merať sa dajú hotdogy

30. január 2014 - Štátna poisťovňa optimalizuje sieť ambulantných špecialistov, čo je bez merania kvality a efektívnosti nimi poskytovanej liečby a služieb vždy problematické.
Berie do úvahy aj paralelné úväzky lekárov. Negatívom práce lekára s paralelnými úväzkami môže byť, že nedokáže z kapacitných dôvodov vykonávať všetky práce plnohodnotne a kvalitne, ako by sa očakávalo a na čo by mal pacient nárok. Pritom zamestnávatelia si to často ani neuvedomujú a vyplácajú „lietajúcemu” lekárovi na základe (ne)odvedenej práce neadekvátne vysokú mzdu.

Rizikom môže byť aj zneužívanie takéhoto stavu na vyberanie si hrozienok (rozumej priamych platieb od pacientov a/alebo poisťovňami dobre hradených jednoduchých výkonov) pri liečbe pacienta v súkromnej praxi a zároveň uskutočňovanie komplikovaných a často stratových súvisiacich vyšetrení či zákrokov toho istého pacienta s tou istou diagnózou vo verejnej nemocnici, kde lekár tiež pôsobí.

Viac úväzkov lekárov je problémom najmä preto, lebo v zdravotníctve existuje vysoká informačná nerovnosť a pacienti, zamestnávatelia, poisťovne, ani platcovia daní nevedia presne, aký produkt zdravotnícke zariadenia poskytujú, a aká je jeho kvalita. Zjednodušene, človek, ktorý pripravuje hot dogy a je platený za počet predaných kusov, si pokojne môže nájsť hocikoľko zamestnaní.

Nik nebude ukrátený. Ak si však viacero zamestnaní nájde niekto, kto „produkuje” ťažko merateľný výstup (lekár alebo vysokoškolský učiteľ), je to problém, ktorý treba začať riešiť vyššou transparentnosťou – teda napríklad aj zverejnením úväzkov.
Sekcia: Blogy Autor: Dušan Zachar, INEKO
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 1207