29.10.2021, 07:00

Opatreniami pri liekoch môžeme ušetriť desiatky miliónov eur ročne

Problémom je aj slabé vymáhanie príkazu, ktorý nariaďuje veľkým štátnym nemocniciam, aby vydávali lieky, ktoré zvíťazia v tendroch pre istý podiel pacientov. Príkaz však nie je dôsledne monitorovaný a vôbec sa nevymáha.

Opatreniami pri liekoch môžeme ušetriť desiatky miliónov eur ročne
Zdroj: Dreamstime

Generiká predstavujú takmer 70 percent predpísaných liekov v Európe, čo tvorí menej ako 30 percent výdavkov na lieky, znamenajú relatívne nízke zaťaženie výdavkov v zdravotníctve, avšak často bývajú predmetom krátkodobých a drastických šetriacich opatrení, extrémnych tlakov na znižovanie cien vrátane externého referencovania cien liekov v Európskej únii. Uviedol to Diogo Piedade z Medicines for Europe.

Podľa neho by sa viac malo sústrediť na vytvorenie systému dlhodobo udržateľnej liekovej politiky, implementáciu konkrétnych osvetových aktivít na podporu generík a biosimilárov, ako aj vytváranie účinných stimulov pre všetky zúčastnené strany. Slovensko patrí k európskym štátom s nadpriemerným, avšak dlhodobo stagnujúcim alebo klesajúcim podielom spotreby generických liekov vo finančnom aj množstevnom vyjadrení. Podiel predaných biosimilárnych liekov síce stúpa, ale v medzinárodnom porovnaní sme stále podpriemerní.

Téme generických a biosimilárnych liekov sa venuje v poradí už štvrtá Analýza stavu a možností širšieho využívania generických a biosimilárnych liekov na Slovensku inštitútu INEKO. Odhadujú v nej celkový potenciál na dosiahnutie úspor vo verejných zdrojoch až do 55 miliónov eur ročne.

Podľa inštitútu sa časť úspor už realizuje, časť vo výške 25 – 40 miliónov eur sa však bez zavedenia ďalších opatrení pravdepodobne nepodarí zrealizovať.

„Krajiny strednej a východnej Európy sú viac potrestané za nesprávnu a neúčelnú štátnu liekovú politiku v porovnaní s krajinami západnej Európy. V porovnaní s krajinami západnej Európy majú krajiny strednej a východnej Európy horší zdravotný stav populácie, viac limitované zdroje pre liekovú politiku a ceny liekov sú prispôsobené ekonomickej hodnote na trhu v krajinách západnej Európy,“ skonštatoval doc. PharmDr. Tomáš Tesař, PhD., MPH, MBA, z Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave.

„Kombinácia 3-prahového vstupu pre generické a biosimilárne lieky s častým externým referencovaním aj generických a biosimilárnych liekov, vytvára nestabilné, nepredvídateľné a neatraktívne prostredie pre výrobcov liekov,“ uviedla PharmDr. Michaela Palágyi, PhD., predsedníčka asociácie GENAS.

Úspory

Hlavné závery analýzy prezentoval Peter Goliaš, riaditeľ INEKO (Peter Goliaš skončil k 31. 10. 2021 vo funkcii riaditeľa INEKO. Jeho nástupcom sa stal Dušan Zachar, pozn. red.). Ako uviedol na úvod, na analýze pracovali od mája tohto roku do septembra, ide o aktualizáciu a rozšírenie analýz z rokov 2018 – 2020.

„V roku 2018 došlo k prelomu pri vstupe b

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.