11.07.2021, 08:00

Klimatizácia a prievan. Lekár radí, na čo si treba dať pozor

Po pobyte v klimatizovanej miestnosti alebo v prievane niektorým ľuďom môže hroziť aj návšteva neurológa.

Klimatizácia a prievan. Lekár radí, na čo si treba dať pozor
Zdroj: Pixabay

Predpovede meteorológov naznačujú, že horúčav sa tak skoro nezbavíme. Klimatizácie sa stali súčasťou nielen pracovísk, ale v čase, kedy mnohí z nás stále pracujú z domu, aj domácností. Kto nemá klimatizáciu, siaha po ventilátoroch. To všetko však prináša so sebou aj niekoľko zdravotných rizík.

Počas horúčav sa prudké ochladenie mnohým z nás javí ako najlepšie východisko pred vysiľovaním organizmu neprimerane vysokými teplotami. Aj preto majú mnohí celé dni pootvárané okná na celom dome alebo aj v aute, prípadne siahajú po rôznych ventilátoroch i klimatizáciách. A hoci je uprostred štyridsaťstupňových horúčav prúd chladného vzduchu vykúpením, dobrý pocit z ochladenia sa zakrátko môže zmeniť na bolestivý zdravotný problém.

Riziká klimatizácie

Klimatizácia patrí k moderným spôsobom ochladenia i čistenia vzduchu v interiéri. Má mnoho predností, ale zároveň aj negatív. K nim patrí neprimerané ochladzovanie, baktérie, ale aj nesprávne nasmerovaný prúd vzduchu. To všetko sa môže prejaviť negatívne aj na zdraví.

Ako človek reaguje na klimatizáciu, závisí od vnímavosti jedinca, od celkovej od

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.