29.05.2021, 16:00

Sklerózu multiplex mi diagnostikovali v 24 rokoch, počas štúdia na vysokej škole. Nájsť si prácu je náročné

Sklerózu multiplex mi diagnostikovali v 24 rokoch, počas štúdia na vysokej škole. Nájsť si prácu je náročné
Zdroj: Flickr

Nepríjemné tŕpnutie rúk i nôh, výpadky pamäte, zvýšená – priam neprekonateľná únava, rozmazané videnie či svalová slabosť. Príznaky, ktoré sa objavujú pri viacerých ochoreniach, mnohí ich možno zo začiatku pripisujú aj nadmernej vyťaženosti a prepracovanosti. Skrývať sa za nimi môže však aj vážne ochorenie, ktorým bezpochyby je aj skleróza multiplex.

Prvé chvíle boli zlé

Pacientke Jane diagnostikovali roztrúsenú sklerózu vo veku 33 rokov. „Zo začiatku som mala rôzne problémy, dá sa povedať, že neurologické. Napríklad mi tŕpla polovička tela a často mi akoby brnelo v ruke. Takisto som bola neustále veľmi unavená, už ráno, keď som vstávala z postele, som sa cítila, akoby som odpracovala celý deň, často som sa ledva premohla, aby som sa vôbec zodvihla z postele,“ spomína Jana na svoje prvé ťažkosti.

Rozhodla sa o nich poradiť s lekárom a následne podstúpila viacero vyšetrení vrátane magnetickej rezonancie či lumbálnej punkcie. Práve tá definitívne potvrdila, že ide o roztrúsenú sklerózu. „Tie prvé chvíle po diagnóze boli veľmi zlé. Dlho som sa spamätávala zo zistenia, že mám vlastne nevyliečiteľné ochorenie. Moja dcéra mala v tom čase len 3 roky a ja som sa veľmi bála. Každý, keď počuje diagnózu skleróza multiplex, má pocit, že človek skončil, že jeho život sa skončil, už nemôže nič robiť, len akoby postupne odumrie. Mne trvalo rok, kým som toto zistenie spracovala. Ale ono sa to postupne dá. Keď to vnútorne spracujete, zistíte, že aj iní ľudia majú túto diagnózu a vedú v podstate normálny život, keď si na tú myšlienku zvyknete a naučíte sa s

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.