Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) žiada zdravotné poisťovne, aby hradili celkovú anestéziu u detských pacientov aj v prípade jednodňovej zdravotnej staroslivosti, nielen hospitalizácie. Zástupcov zdravotných poisťovní preto pozvala na strenutie.
Endoskopické výkony v celkovej anestézii u detí sú v nemocnici šesťkrát drahšie ako rovnaký výkon v jednodňovej zdravotnej starostlivosti. „Pokiaľ dieťa podstupuje kolonoskopiu alebo gastrofibroskopiu v celkovej anestézii, musí byť hospitalizované, inak zdravotné poisťovne tento výkon neuhradia,” uviedla SGS.
Cena za uvedenú zdravotnú starostlivosť je 1 733 eur na jedného pacienta. Mimo nemocničného prostredia, napríklad v zariadeniach jednodňovej zdravotnej starostlivosti, stojí úhrada analgosedácie približne 200 eur.
„Platiť ju musia rodičia, a to napriek tomu, že podľa Katalógu zdravotných výkonov má byť uhrádzaná celková anestézia nad 30 minút výkonu bez ohľadu na to, v akom zdravotníckom zariadení sa realizuje,” upozornila SGS.
Bez antestézie nemožno vykonať endoskopické výkony u detí
V ústavnom zdravotníckom zariadení je úhradový mechanizmus nastavený na tzv. DRG. Koncová úhrada za výkon je stanovená na základe vykázanej hlavnej diagnózy a sadzby pre danú nemocnicu. V prípade kolonoskopie pri celkovej anestézii predstavuje táto úhrada sumu 1733 eur.
„Hospitalizácia dieťaťa pri takomto výkone nie je nevyhnutná. Navyše je drahšia v porovnaní s rovnakým výkonom v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti,” zdôraznila SGS.
Gastroenterológovia sú presvedčení, že pokiaľ by bol tento zdravotný výkon uhrádzaný aj v zdravotníckych zariadeniach mimo hospitalizácie dieťaťa, významne by sa skvalitnila zdravotná starostlivosť, znížili by sa čakacie lehoty na tento výkon a znížili by sa náklady zdravotnej starostlivosti, ktoré dnes zbytočne odčerpávajú zdroje z verejného zdravotného poistenia.
„Z našich analýz jednoznačne vyplýva, že tieto výkony realizované v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti sú lacnejšie a efektívnejšie. Racionalizácia a efektivita sú tie atribúty, ktoré dnes potrebuje slovenské zdravotníctvo. Aj preto nie celkom chápeme, prečo doteraz zdravotné poisťovne na našu urgenciu v tejto veci nereagovali,” poznamenal prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
Zároveň uviedol, že ich cieľom je, aby bola anestézia pri endoskopických výkonoch detí hradená z verejného zdravotného poistenia, pretože bez nej sa daný výkon u detí nedá realizovať.
Zdravotné poisťovne sa žiadosťou zaoberajú
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) je podľa TASR otvorená diskusii. „Budeme brať do úvahy aj aktuálne legislatívne nastavenie výkonov hradených z verejného zdravotného poistenia a finančné možnosti poisťovne," informovala hovorkyňa VšZP Zuzana Žiaková.
Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union uviedla, že stanovisko k požiadavkám SGS je v procese prípravy, pričom najskôr chcú o ňom informovať SGG. Reagovať bude aj Dôvera. „Naši odborníci pripravujú odpoveď, ktorú odošleme zástupcom SGS v priebehu najbližších dní," poznamenal PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.
(kh)