TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Lengvarský: Zdravotníctvo u nás môže byť na inej úrovni, nemôžeme sa vyhovárať

09.11.2021, 09:01
Autor:
tasrtasr
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmeny v oblasti liekovej politiky, plánuje tiež sfunkčniť nástroje na vyjednávanie dohôd medzi štátom a výrobcom o vstupe inovácií na slovenský trh.

Slovenské zdravotníctvo môže byť o šesť rokov v lepšej forme a priblížiť sa tak vyspelým krajinám Európskej únie (EÚ).

Aktuálne je však finančne, personálne aj technicky poddimenzované. Ako v utorok na medzinárodnej konferencii ITAPA v Bratislave povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), nemožno sa vyhovárať len na pandémiu nového koronavírusu.

Situáciu možno zlepšiť vďaka finančným prostriedkom z Plánu obnovy a odolnosti SR, a to vo výške 1,1 miliardy eur, zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva. Prízvukoval, že ambície musia ísť "ruka v ruke s pokorou a odbornosťou", na ktorých podľa neho zdravotníctvo stojí.

Vyzdvihol tiež prácu slovenských lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu. Tí sú podľa Lengvarského aktuálne fyzicky a psychicky vyčerpaní. "Naše zdravotníctvo – a to sa v krízových situáciách ukazuje vždy najvýraznejšie – nie je v dobrej kondícii. Finančne, a preto aj personálne je poddimenzované, technicky zastarané. Budovy niektorých nemocníc nie sú vhodným, a už vôbec nie dôstojným miestom na prácu zdravotníkov a na liečbu pacientov," pripustil.

Slovensko podľa jeho slov v tejto oblasti "zaspalo na desiatky rokov". Myslí si preto, že sa treba dívať do budúcna. "Nemôžeme si dovoliť riešiť iba pandémiu a COVID-19," uviedol.

Poukázal preto na projekty, ktoré sa podarilo zrealizovať a ktoré by slovenskému zdravotníctvu mohli do budúcna pomôcť. Poukázal napríklad na to, že do fakultných nemocníc pribudli nové CT a angiografické prístroje, lineárne urýchľovače či prístroje magnetickej rezonancie.

Pripomenul, že vznikli aj moderné urgentné príjmy pre deti a dorast v nemocniciach pre detských pacientov v Bratislave a v Banskej Bystrici. Poukázal aj na startupovú firmu zameranú na inovatívnu diagnostiku rakoviny prostaty.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa jeho slov pripravuje tiež zmeny v oblasti liekovej politiky či plánuje sfunkčniť nástroje na vyjednávanie dohôd medzi štátom a výrobcom o vstupe inovácií na slovenský trh.

Zmeny sa plánujú aj v oblasti dlhodobej a paliatívnej starostlivosti. Za najlepší krok považuje Lengvarský optimalizáciu siete nemocníc.

Predpokladá, že prinesie viac zachránených životov, stabilizovanie zdravotníckeho personálu, modernizáciu budov a prístrojovo-technického zázemia v nemocniciach, podporu prevencie, kvalitnej liečby.

Zopakoval, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 16:01