Zdravotnícke noviny

Vyhlásenia

Verejná výzva lekárov LOZ predsedom politických strán NR SR

12. november 2014 - Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada novovymenovaného ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka, aby odvolal zo svojej funkcie  Martina Senčáka vedúceho Služobného úradu Ministerstvo zdravotníctva SR, lebo svojím prístupom bránil odhaleniu viacerých káuz.
MUDr. Alan Suchánek a Mgr. Magdaléna Kovačovičová ako zástupcovia zamestnancov v dozornej rade nemocnice písomne podrobne informovali o problémoch vo vedení Nemocnice Alexandra Wintera Piešťany a o verejnom obstarávaní počítačového tomografu (CT) v piešťanskej nemocnici už 29. októbra 2012. Tento písomný podnet prešetril a riešil práve Martin Senčák, vedúci Služobného úradu na MZ SR.

Ak podľa vyjadrení nového ministra V. Čisláka nemalo ministerstvo zdravotníctva správne informácie o problémoch vo vedení tejto nemocnice, tak za to nesie priamu zodpovednosť  M. Senčák, ktorý písomný podnet A. Suchánka a M. Kovačovičovej dostatočne nepreveril a neriešil ako mal.

Preto je absolútne nevyhnutné, a sme presvedčení, že to očakávajú ako daňoví poplatníci, tak aj pacienti,  aby došlo k vyvodeniu personálnej zodpovednosti za toto zlyhanie. Žiadame okamžité odvolanie Ing. Martina Senčáka z postu vedúceho služobného úradu MZ SR, jeho prepustenie z ministerstva zdravotníctva a zosobnenie škody, ktorá aj jeho zlyhaním vznikla Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch.

LOZ zároveň upozorňuje na to, že Ing. Martin Senčák  naďalej figuruje v dozorných radách viacerých inštitúcií ako nominant štátu - napríklad vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a.s. . Pochybenie jeho osoby, ktoré nastalo pri kauze piešťanskej nemocnice a pri správe štátneho majetku je natoľko závažné, že tento človek by nemal ďalej vykonávať funkciu člena v žiadnej dozornej rade štátnej inštitúcie.

Sme presvedčení, že tím súčasného ministerstva zdravotníctva sa zásahom do vedenia Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch a kauzou predraženého CT prístroja diskreditoval natoľko, že sa viac nemôže podieľať na príprave, z pohľadu možnej korupcie tak rizikovom projekte akým je  výstavba novej nemocnice formou PPP.

Táto kauza  ukázala, že naše zdravotníctvo nie je nastavené pre potreby pacienta, ale skôr na to, aby prinášalo zisky finančným skupinám . Preto si myslíme, že vláda SR by mala s okamžitou platnosťou zastaviť projekt PPP nemocnice, ktorý je z pohľadu možnej korupcie vysokorizikový! Ak pri kúpe jediného prístroja ministerstvo zlyhalo a zdravotníctvo prišlo o vyše 1 milión eur, o koľko miliónov príde zdravotníctvo, ak tí istí ľudia pripravujú PPP projekt novej univerzitnej nemocnice za stovky miliónov ? 

Vyzývame predsedov všetkých politických strán NR SR, aby zastavili rozbehnutý a absolútne netransparentný projekt novej PPP nemocnice v Bratislave.   Súčasná vláda a kauzou kúpy CT zdiskreditované ministerstvo jednoducho nemôže pokračovať v tajnosti pri tak z pohľadu možnej korupcie rizikovom a finančne náročnom projekte.               
Sekcia: Vyhlásenia Autor: MUDr. Peter Visolajský, predseda LOZ
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 402