Zdravotnícke noviny

Top lekári Slovenska

Vyšetrenie mamografom? Štvorhodinový let lietadlom

25. november 2014 - Už na prvý pohľad vidieť, že pani primárka svoju prácu miluje.
Vďaka nej už niekoľko rokov nemusia ženy z okolia chodievať na vyšetrenie mamografom do Košíc či do Bratislavy. Rádiológia za pár rokov prešla úžasným vývojom a aj preto je rada, že je toho súčasťou. Už by nemenila.

Primárka rádiologického oddelenia v nemocnici v Trebišove MUDr. Eva Jakubčáková sa stala Top lekárkou v odbore rádiológia.Rádiológia, kedysi rádiodiagnostika má neuveriteľný záber, od röntgenu cez ultrazvuky až po mamografy a CT. V podstate dokáže vyšetriť celé telo. Na čo sa špecializujete?

Ešte tri roky po nástupe na našu kliniku som musela chodievať do Košíc na školenia. Tam som sa naučila všetky rádiodiagnostické postupy, ktoré boli v tom čase prístupné. Potom som urobila prvú atestáciu. To bolo v roku 1980. Vtedy to bolo obdobie iba konvenčnej rádiológie.

Čo presne to znamená?

Popisovali sme snímkové dokumentácie a robili kontrastné vyšetrenia rôzneho druhu, nielen báriovou suspenziou, vyšetrovali sme aj žalúdky, črevá. Tiež sme aplikovali vnútrožilne kontrastnú látku a robili tak vyšetrenia žlčových ciest, obličiek a močových ciest.

Musím povedať, že v Trebišove sme mali pomerne dobré vybavenie. A keď k nám z vojenskej nemocnice nastúpil primár Semjan, pribudli nám aj angiografie, mozgové, aj končatinové. To sa mi veľmi páčilo.

Teda už v tých rokoch neznamenala rádiológia len röntgen...

Nie. Robili sme aj iné veci.

Riaditeľ nemocnice na vás prezradil, že viete výborne popisovať kosti z röntgenových snímok...

Už pri prvej atestácii na osteológii (náuka o kostiach – pozn. redakcie) som bola veľmi dobrá, pamätám si, že som to veľmi dobre ovládala. Mala som k tomu vzťah, hocičo mi ukázali, vedela som, čo to je.Keď porovnáte začiatky v rádiológii a jej súčasné možnosti, čo sa týka postupov, technológie, asi je to riadny skok, však?

Je to neporovnateľné. Keď si spomeniem, ako som vtedy robila v ťažkej olovenej zástere... Keď som začala robiť v Košiciach, musela som sa napríklad naučiť robiť v tme. Dostali sme okuliare na videnie v tme, a tak sme vyšetrovali žalúdky. Boli sme za štítom, pred ním stál pacient a tak sme ho vyšetrovali. A dnes? Pracujem za oloveným sklom.

Dnes asi tie prístroje aj viac vidia do človeka...

Áno. Ako som povedala, najprv sme začali robiť za štítom, potom nám dali zosilňovač obrazu a to už bolo lepšie. Aj v tom, že tam bolo menej radiačnej záťaže. Dnes sa pozeráme iba na monitor, sedím za sklom, vidím aj pacienta, aj monitor. Je to oveľa pohodlnejšie.

A nielenže sa veľmi znížila radiačná záťaž, ale zlepšila sa aj kvalita obrazu. Inovovali sa všetky vyšetrovacie diagnostické postupy.

Čo teda všetko môžete dnes v človeku vidieť?

Dá sa povedať, že zobrazujeme celého človeka, jednak röntgenom a tiež v sonografiou. Keď som v roku 1987 začala robiť ultrazvuk, vyšetrovali sme len orgány brušnej dutiny. Potom sa k tomu pridali obličky a neskôr sme postupne začali vyšetrovať všetko.

Dnes vyšetrujeme už aj mäkké časti, jazvy, lymfatické uzliny, prsníky, všetky cievy, systém horných a dolných končatín, venózny systém, renálne i krčné artérie.

Podarilo sa vám vidieť niečo netradičné, o čom nevedel ani pacient alebo jeho lekár?

Zaujímavých pacientov je veľa. Občas sa stane, že vyšetrujem niečo konkrétne a nájdem pri tom iné. Stáva sa to najmä pri úrazoch. Napríklad ak u pacienta zisťujeme, či nemá nejaké poranenie alebo krvácanie do mozgu a nájdeme pritom mozgový nádor. Potom sú to pády detí z bicyklov, pri ktorých nájdeme rôzne adenómy v tureckom sedle.

Niekedy nájdeme aj obličkové kamene.

V čom by sa dala ešte posunúť rádiodiagnostika?

V dobrých vyšetrovacích postupoch, i keď aj tie sa už veľmi zmenili. Keď som začínala, tak som popisovala snímky. Dnes je doba digitalizácie, je tiež vyššia kvalita obrazu. Začínala som s kontrastnými vyšetreniami a so sonografmi, potom prišli mamografie, sterotaxie, keď sme priamo zobrali vzorky z prsníkov a teraz robíme celotelové CT.

Posun by teda podľa mňa mohol byť ešte v zlepšení diagnostických postupov. Dôležitý je však nielen vývoj, ale aj možnosti a financie.

Ako by sa to teda dalo ešte zlepšiť?

Vývoj pôjde zrejme tým smerom, že sa bude spájať viacero diagnostických metód v jednom vyšetrovacom postupe. Bude len jeden výstup, ale obraz bude komplexnejší, z jedného vyšetrenia sa bude dať urobiť čo najviac. Aby to pre pacienta bolo čo najmenej invazívne, najmenej zaťažujúce.

Vy ste fanúšička modernej technológie? Pri takom odbore sa to možno aj predpokladá...

Musím sa priznať, že keď som nastúpila na röntgen a zistila, aký je to vlastne technický odbor, mala som z toho trochu aj strach. No naučíte sa to, všetko sa dá naučiť... A nakoniec ma to začalo veľmi baviť. Keď ste mladá, naučíte sa robiť na sonografe, mamografie, stereotaxie, naučíte sa hodnotiť obrazy aj z monitorov, ako to bežne robíme dnes.

Celý rozhovor si môžete prečítať v publikácii Top lekári na Slovensku III.

Publikácia TOP lekári na Slovensku III prezentuje špičku našej medicíny, jej úspechy doma i v zahraničí.


Unikátnu ročenku TOP LEKÁRI SLOVENSKA si môžete objednať TU
 
Sekcia: Top lekári Slovenska Autor: Katarína Lovásová
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 358