Zdravotnícke noviny

Top lekári Slovenska

Top lekár Slovenska: Niektorí rodičia nezavolajú, ani za dieťaťom neprídu

13. október 2014 - Dnes z neho mohol byť tanečník, hudobník či iný typ umelca. Nakoniec si však vybral medicínu. Pred piatimi rokmi sa zapísal do povedomia slovenskej verejnosti úspešnou transplantáciou srdca najmladšiemu pacientovi u nás, iba desaťtýždňovému bábätku. Operuje najnáročnejšie vrodené srdcové chyby už novorodencom. MUDr. Matej Nosáľ, primár kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra SR v Bratislave.

Prečo ste sa rozhodli pre medicínu?

Ovplyvnila ma rodina, v ktorej sme mali veľa lekárov. V čase, keď som chodil na gymnázium, som mal množstvo záujmov od športu po umenie. Rodina ma však presvedčila, aby som išiel na medicínu. V čase, keď mi bolo sedemnásť, nemal som jasnú predstavu, čo chcem v živote robiť. O medicíne som až tak neuvažoval.

Keby ste si mohli vybrať, dali by ste sa opäť na medicínu?

S istotou to potvrdiť neviem. Možno by som vyskúšal aj inú profesiu. Je aj možné, že by som sa dal na tvorivú dráhu.


A prečo práve kardiochirurgia?

Kardiochirurgia bola pre mňa vec náhody i šťastia. Keď ma vzali na medicínu, pomerne rýchlo mi začalo byť jasné, že by som rád pracoval v odbore, kde sa pracuje manuálne. Inklinoval som teda k chirurgickým odborom od začiatku. Podmienené to bolo aj tým, že som absolvoval veľmi dobrú školu anatómie v Košiciach, kam som chodil prvé dva roky v rámci štúdia medicíny. Učili nás špičkoví pedagógovia, ktorí nám dali v anatómii výborné základy. Aj vďaka nim som si anatómiu veľmi zamiloval. Mnoho času sme trávili v pitevni, a taktiež sme mohli pitvať, koľko sme chceli. Predtým som pitval iba zvieratá. Rodičia robili vo výskume. Na strednej škole som za nimi niekedy chodieval. Dovolili mi sledovať ich pri práci, občas aj urobiť nejaký zákrok na pokusných zvieratách. V časoch, keď som študoval medicínu, mali o chirurgiu záujem takmer všetci muži. Predstavovala akúsi modlu. Bolo teda zjavné, že na chirurgii bude obrovská konkurencia. Tých, ktorí sa tam hlásili, bolo priveľa a možnosti limitované. V posledných dvoch ročníkoch som sa však dozvedel, že sa rozbiehalo pracovisko detskej kardiochirurgie v Bratislave, samostatne v rámci Detskej fakultnej nemocnice ako Detské kardiocentrum. Začal som tam stážovať v roku 1993. Už predtým som však chodieval pomáhať na všeobecnú chirurgiu a to, čo som tam videl, bolo pre mňa veľkým prínosom. K výkonom na detskej kardiochirurgii sme sa nedostali ani na škole, ani počas stáží. Aj v rámci chirurgie predstavovali vrchol. Zapáčilo sa mi tam, a keď som dostal príležitosť nastúpiť na bratislavskú detskú kardiochirurgiu, neváhal som a dodnes som za ňu vďačný.

Ste v kontakte s rodičmi detí, ktorým ste napríklad transplantovali či operovali srdce?

Stáva sa často, že ma navštívia alebo napíšu rodičia nejakého pacienta. V poslednom čase sme si zvykli pravidelne sa stretávať s pacientmi a ich rodičmi po operácii v rámci akcií Nadácie Happy Hearts, ktorá funguje pri našom oddelení.

S akými typmi rodičov sa stretávate?

Tešíme sa, keď majú rodičia už nejaké poznatky o vrodenej srdcovej chybe svojho dieťaťa, najmä ak je diagnostikovaná už pred narodením. Takisto sme radi, keď rodičia rozumejú tomu, čo im hovoríme. Stretávame sa aj so skupinou rodičov, ktorí výkladu nerozumejú napriek tomu, že sa každému venujeme podrobne. Ukážeme im na makete, o akú chybu ide, do detailov im vysvetlíme, čo plánujeme urobiť a aké riziká operácia prináša. V ojedinelých prípadoch sa stretávame s extrémne až detailne starostlivými rodičmi. To je však pochopiteľné, ak ide o starostlivosť ich dieťaťa. Máme však skúsenosti aj s úplným opakom, a to, že rodičia neprejavia o svoje dieťa žiaden záujem. Niektorí ani nezavolajú, ani za dieťaťom neprídu. Ku každému rodičovi sa snažíme pristupovať individuálne. Otvorene hovoríme o rizikách, ktoré ich čakajú. Zákrok sa im snažíme vysvetliť čo najjednoduchšie. Dôležité je, aby ešte pred operáciou vedeli o všetkom, čo súvisí s operáciou. Celý rozhovor si môžete prečítať v publikácii Top lekári na Slovensku III.

Publikácia TOP lekári na Slovensku III prezentuje špičku našej medicíny, jej úspechy doma i v zahraničí.


Unikátnu ročenku TOP LEKÁRI SLOVENSKA si môžete objednať TU

 

 

Sekcia: Top lekári Slovenska Autor: Katarína Šterbová
Skupiny: Lekári
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 383