Zdravotnícke noviny

Top lekári Slovenska

Top lekár na Slovensku: Plastický chirurg musí byť estét

10. december 2014 - Estetická chirurgia je len časťou odboru plastická chirurgia. Možno tá krajšia.
Ale úspešný plastický chirurg si dokáže poradiť aj na poli rekonštrukčnej chirurgie, onkochirurgie, chirurgie ruky a liečby popálenín.

Doc. MUDr. Radomír Kokavec, PhD., riaditeľ Centra jednodňovej chirurgie Prochirurgia, renomovaný plastický chirurg, hlavný odborník MZ SR pre plastickú chirurgiu, prezident Spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie, národný delegát Európskej spoločnosti pre plastickú estetickú chirurgiu EBOPRAS.

Tento rok sa stal Top lekárom v odbore plastická chirurgia.Ktoré zákroky na pracoviskách plastickej chirurgie prevládajú?

Závisí od toho, na čo sa konkrétne pracovisko špecializuje. Je ťažko povedať čo všeobecne prevláda, ak by som to mal povedať o našej klinike, ktorá je orientovaná skôr všestranne, tak určite dominujú rekonštrukčné, onkochirurgické operácie a operácie ruky. V percentuálnom vyjadrení je to asi 70 percent na 30 percent v neprospech estetických operácií.

Keď sa pred laikmi hovorí o plastickej chirurgii, zväčša majú namysli iba estetickú chirurgiu. Nie je to škoda?

To je presne ten omyl. Medializácia tlačí trocha náš odbor do spektra estetických operácií. Plastická chirurgia však zahŕňa aj rekonštrukčnú chirurgiu, liečbu popálenín,  onkochirurgiu a  chirurgiu ruky. To sú pre odbor nosné piliere.

Takže naozaj to nie je len o estetickej chirurgii. Bohužiaľ často len tí, ktorí sú konfrontovaní so zdravotným problémom zistia, že plastický chirurg im riešil rázštep pery amputovaný prst, popáleninu, že im rekonštruoval prsník po amputácii.

Všeobecne sa hovorí, že estetická chirurgia je dobrý biznis. Poisťovne zákroky nepreplácajú, ľudia si ich hradia sami. Je to pravda?

No ak mám byť úprimný poznám omnoho viac "lepších biznisov". Aj v medicíne. Je pravdou, že estetická chirurgia je finančne lukratívna, avšak náročná klientela býva mnohokrát špecifická. Práca s ľuďmi a ich výzorom je nesmierne náročná a zodpovedná.

Nie je mi známe, že by zdravotná poisťovňa. ktorá hospodári s prostriedkami z verejného zdravotného poistenia hradila výkony estetickej chirurgie. Ak áno, konala by protizákonne. Pravdou je, že počas môjho pôsobenia v zahraničí poznám prípady, kedy komerčné poisťovne refundovali časť nákladov na estetické operácie.

U nás som sa s tým však zatiaľ nestretol. Keďže však v našom centre vnášame do každej vykonanej či už rekonštrukčnej alebo onkochirurgickej operácie veľké množstvo "estetična", svojím spôsobom sú našim pacientom tieto "estetické operácie" poisťovňami "hradené".

 
Foto: Pavol Funtál.  Doc. MUDr. Radomír Kokavec, PhD., riaditeľ Centra jednodňovej chirurgie Prochirurgia, renomovaný plastický chirurg, hlavný odborník MZ SR pre plastickú chirurgiu, prezident Spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie, národný delegát Európskej spoločnosti pre plastickú estetickú chirurgiu EBOPRAS

Ako ste sa dostal k plastickej chirurgii?

Vyrástol som v rodine lekárov. Profesijnú orientáciu som mal zjednodušenú. Naozaj nebol deň, kedy by sa u nás doma nepretriasali medicínske témy.

Podhubie som mal naozaj veľmi dobre vytvorené. Ako prvý sa dal na štúdium medicíny brat. Sám som od malička s vášňou a nadmernou trpezlivosťou inklinoval k technicky jemným a precíznym činnostiam. Takže veľmi som ani o ničom inom nerozmýšľal.

Už počas štúdia na lekárskej fakulte v Bratislave som pracoval ako vedecká pomocná sila na klinike plastickej chirurgie. Po jej absolvovaní som nastúpil na prvú chirurgickú kliniku LFUK v Bratislave a po prvej atestácii som prestúpil na kliniku plastickej chirurgie. Vtedy odbor plastická chirurgia patril do tzv. nadstavbových špecializačných odborov. Dnes je táto situácia iná a nemyslím, že úplne najlepšia.

Prečo si to myslíte?

Dnes sa po skončení školy absolventi dostanú hneď do prípravy na plastickú chirurgiu. Čo bohužiaľ v reáli znamená, že chirurgická erudícia absolventa je minimalizovaná, ak nie úplne deficitná. V období, keď som ja prechádzal na kliniku plastickej chirurgie, bol som atestovaný chirurg s istou erudíciou.

Mal som za sebou množstvo vykonaných operačných výkonov (operácie slepého čreva, prietrží, žlčníka, zlatej žíly, cievnych anastomóz, operácií kostí atď). Erudícia tam za tie roky bola, preto bol prechod na plastickú chirurgiu pomerne jednoduchý.

Dnes je to iné, vo všetkých členských štátoch únie rovnaké. Fakt je, že množstvo vyspelých zahraničných štátov koketuje s myšlienkou vrátiť sa k pôvodnému konceptu. To znamená, aby sa plastická chirurgia stala znovu nadstavbovou špecializáciou všeobecnej chirurgie.

Prečo si myslíte, že je to dobré?

Tak ako som povedal. Chirurgická erudícia je nesmierne dôležitá. Všetky zákroky, ktoré sa robia na chirurgických klinikách sú pre vás nápomocné a pomáhajú vašej ďalšej odbornosti a zručnosti.

Veď predsa nie je úplne v poriadku, aby sa čerstvo skončený absolvent lekárskej fakulty "učil" základné chirurgické techniky na niekoho tvári. To sa mi nezdá úplne v poriadku. Ale taká je pravda. Plastická chirurgia je dnes základný špecializačný odbor.

Plastická chirurgia kedysi a dnes. Je v tom nejaký rozdiel?

Určite, podobne ako u iných chirurgických disciplín. Je to dosť široká otázka, pretože vývoj v medicíne ide rýchlo dopredu. Ak by som to mohol zovšeobecniť, celosvetový trend je snaha uprednostňovať miniinvazívne výkony, to je priorita. To nahráva tomu, že veľa operačných zákrokov sa dá robiť v centrách jednodňovej chirurgie.

Výkon je vďaka špičkovej technológii zminimalizovaný, vyžaduje si kratšiu dobu hospitalizácie, prináša nižšie operačné a pooperačné riziká, kratšiu rekonvalescenciu a rýchlejší návrat do práce. Pravdou je, že takéto centrá majú v súčasnosti zelenú a sú vyhľadávané pacientmi.

Toto však nie je výmysel slovenského systému. Overené príklady zo zahraničia nám dokazujú, že centrá tohto typu sú životaschopné a dokážu ľuďom zrýchliť proces liečby a ušetriť  nemalé peniaze zdravotnému systému a poisťovniam.
Sekcia: Top lekári Slovenska Autor: Petronela Ševčíková
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 448