Zdravotnícke noviny

Top lekári Slovenska

Top Lekár na Slovensku: Baktéria je ako žena

7. október 2014 - Baktérie nemáme v sebe náhodou. Na jednej strane strážia náš imunitný systém, na druhej sú zodpovedné za celé spektrum ochorení.
Hovorí prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a LF UPJŠ v Košiciach a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov SLS.Ktorá oblasť infektológie, charakteristickej svojim interdisciplinárnym zameraním vás najviac oslovila?

Sanžím sa byť univerzálny infektológ. Sústredenejšie sa venujem dvom, trom činnostiam, ale keďže za mnou chodí veľa pacientov s rôznymi problémami, venujem sa aj širšiemu spektru infekčných chorôb. Dlho a najviac sa venujem HIV infekciám.

Druhou oblasťou sú antibiotiká, vediem aj Ústrednú komisiu pre antiinfekčnú liečbu a antibiotickú politiku MZ SR, u nás v nemocnici robím antibiotické konzíliá hádam 15 rokov, odkedy som si spravil atestáciu. Tretia vec – veľa som sa venoval chlamýdiovým intracelulárnym infekciám, ale to skôr z takého vedeckého hľadiska. Ale venujem sa samozrejme aj vakcinológii i ďalším ochoreniam.

Kde sú začiatky rozhodnutia stať sa lekárom, špecializovať sa práve na infektológiu?

Medicína bola pre mňa prirodzená voľba, obaja rodičia boli lekári, takže aj ja, aj môj brat-dvojička sme sa celkom prirodzene rozhodli pre štúdium medicíny. Bolo to za minulého režimu, kedy sme nemohli dvaja z jednej rodiny byť prijatí na jednu školu. Brat ostal v Košiciach a ja som začal študovať na lekárskej fakulte v Olomouci.

Po dvoch rokoch sa mi podarilo prestúpiť predsa len do Košíc a v roku 1987 som štúdium ukončil a chcel som sa venovať internistickému odboru. Človek musí mať v živote šťastie na učiteľov... Na tom, kde som a čo robím má zásluhu predovšetkým prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc., ale aj niektorí ďalší ľudia, ktorí mi radili a pomohli.

Napríklad prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc s ktorým sme veľa vecí začínali a od ktorého som sa veľa naučil. Mne sa baktérie zdali vždy byť zaujímavé, ale prof. I. Schréter ma presvedčil, že infektológia je krásna medicína.

Zlákalo ma to a nastúpil som na infekčné oddelenie. Po odkrútení vojenskej služby v Českých Budějoviciach som si spravil atestáciu z internej medicíny. Vtedy ma aj nahovárali, aby som ostal internistom, aby som sa venoval niektorému pododboru, kardiológii, nefrológii a podobne...


Hovorí prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a LF UPJŠ v Košiciach a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov SLS.

Odolali ste...

Argumentoval som, že infektológia bude stále potrebná a že je oveľa dôležitejšia, ako si často myslíme. Po atestácii z interny som sa vrátil sem na kliniku, spravil som si atestáciu z infektológie a už som tu ostal.

Láska k baktériám neprešla doteraz?                      

Poviem to inak. Fungovanie ľudského organizmu a vznik ochorení si predstavujeme niekedy veľmi jednoducho. Človek nie je mikrobiálne izolovaná bytosť. Každý z nás má v tráviacom trakte 1,5 kilogramu baktérií a ak by sme ich mali zrátať, dostaneme sa niekam ku číslu desať na štrnástu.

Máme v sebe desaťkrát viac buniek baktérií ako buniek ľudského tela, stokrát viac génov baktérií ako génov ľudského tela. Máme preskúmané komunikačné kanály ako hormóny, enzýmy a podobne. Samozrejme, nie dokonale, ale relatívne dobre, na úrovni analógových liniek to už ako tak funguje, naopak komunikačné kanály medzi baktériami takmer nepoznáme.

Baktérie sú naši kamaráti?

Baktérie nemáme v sebe náhodou. Na jednej strane strážia náš imunitný systém, na druhej strane sú zodpovedné za celé spektrum ochorení. Medzi baktériami, ktoré nám škodia, a tými, ktoré nášmu telu prospievajú, prebieha každodenný boj o prežitie.

Poznať ich, ovládať ich bude do budúcna bude oveľa dôležitejšou úlohou ľudstva, ako si myslíme.Takže viac o nich nevieme ako vieme?

O mikroorganizmoch, baktériách, vírusoch vieme veľmi málo. Keby sme vedeli viac, vieme predpovedať, kedy vírus zmutuje, kedy vznikne pandémia a podobne.

Takže je to pre vás permanentná výzva?

Pre mňa je permanentná výzva predovšetkým pacient som skôr klinický lekár ako výskumník. Je to tak, ako keď dobývate ženu, musíte vedieť, v čom je dobrá. Aj baktéria je taká – musíte ju poznať, keď ju chcete dostať. Väčšina ľudí uvažuje absolútne schematicky...

Mám výsledok nejakého mikrobiologického vyšetrenia, rezistenciu, dám na to nejaké antibiotikum a podľa možnosti to najlacnejšie. Ale treba aj vedieť, prečo tá baktéria tam je, ako sa tam dostala, v akej fáze rastu je, či sa nebráni aj inak ako rezistenciou... Celé toto prekonať je niekedy problém, ktorý nie je tak ľahko rozlúsknuť.

Ale to by musel byť, tak povediac, hravý, pátrajúci, zvedavý lekár, nielen taký ten bežný typ, ktorý dá pacientovi recept a dovidenia...

Som presvedčený, že veľmi veľa internistov sú rozmýšľajúci ľudia. Ide však aj o to, aby bol človek na takom pracovisku, kde rutina nepreváži nad rozmýšľaním. Tak som bol vychovávaný aj ja, to učíme stále aj študentov medicíny. Aj preto hovorím, že ak som sa stal dobrým lekárom, minimálne spolovice za to môže aj môj učiteľ prof. I.Schréter.

Čo zaujímavé ste v praxi zistili, odhalili?

Neprišli sme na nič také závratné, čo by urobilo zásadný prevrat v medicíne, ale určitým spôsobom kontinuálne posúvame dopredu diagnostiku i terapiu. Človek je malým kolieskom veľkého súkolia, je to vždy tímová práca...

Venujete sa HIV pozitívnym pacientom a to je svojim spôsobom vďačná problematika na nové teoretické i praktické poznatky...

Keď som sem ako mladý lekár nastúpil, pre HIV infikovaných pacientov nebola prakticky žiadna liečba, boli prakticky odsúdení na smrť. Priemerná dĺžka ich dožitia bola medzi 12 až 14 rokmi od vzniku infekcie.

V Bratislave bol prvý prípad v roku 1985, my sme mali prvého pacienta až o päť rokov neskôr. Vírus nie je možné zlikvidovať úplne, ale účinné lieky dokážu zastaviť jeho rozmnožovanie na minimum.

Celý rozhovor si môžete prečítať v publikácii Top lekári na Slovensku III.

Publikácia TOP lekári na Slovensku III prezentuje špičku našej medicíny, jej úspechy doma i v zahraničí.

Unikátnu ročenku TOP LEKÁRI SLOVENSKA si môžete objednať TU

Sekcia: Top lekári Slovenska Autor: Branislav Janík, redaktor ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 523