Zdravotnícke noviny

Top lekári Slovenska

Doktor Cvach? Taký lekár by sa u nás neudržal

21. október 2014 - Problémy s chrbticou má takmer každý z nás, stovky ľudí skončia na operačnom stole. Spinálny chirurg P. Durný (1968)lieči chrbticu minimálnym zásahom skalpela. So svojimi skúsenosťami sa delí s kolegami zo Švajčiarska, Nemecka, či Rusku, nedávno prednášal v kazašskej Astane.

Čím vás oslovila práve neurochirurgia? Keď som pozeral súčasný program tohto špecializačného štúdia, je tam vari 300 požadovaných rôznych operačných výkonov a celkom 81 mesiacov odbornej praxe na rôznych pracoviskách...

Je to samostatný odbor, zaoberá sa diagnostikou a chirurgickým liečením ochorení nervovej sústavy vrátane podporných štruktúr ako lebka, či chrbtica, ale aj iných ochorení, ktoré možno ovplyvniť chirurgickým výkonom. Bola to pre mňa výzva aj preto, že úzko špecializovaných chirurgií nebolo veľa. Neurochirurgia nie je niečo bežné, je tak trochu opradená rúškom tajomstva. Robiť chirurgiu na štruktúrach ako je mozog, miecha, nervy, čo sú najvyššie organizované hmoty v ľudskom tele je niečo, povedal by som, privilegované. Mať možnosť ako chirurg ovplyvňovať liečbu v takýchto orgánoch je obrovská výzva.

Na klinike, ktorej ste primárom máte ešte deväť mladších lekárov. Sú to talenty, aké potrebujete? Vidíte v niekom seba ako začiatočníka kedysi v Žiline?

Určite sa nájdu. Občas ich treba motivovať, okrem rutinnej práce ukázať atraktívne, vysoko špecializované výkony, ktorými si získavame rešpekt u kolegov doma aj v zahraničí. Ale zase nie každý má v sebe vnútorný motor. Niekedy pozorujem zaujímavý fenomén generácie narodenej po roku 1980. Nemci ju nazvali „generácia Y“. Dlhodobým pozorovaním zistili jej typické črty - neuznávanie autorít, nemajú záujem pracovať nadčas, sebaobetovanie v prospech medicíny ich nenapĺňa, prioritou je čas, ktorý môžu venovať sebe, nemotivuje ich možnosť profesionálneho rastu. Neviem sa niekedy ubrániť pocitu, že mladí by radšej dostali všetko hneď hotové, „predžuté“ a keď niečo urobia nad rámec bežných povinností, tak majú pocit, že urobili niečo výnimočné. Ťažko by uverili tomu, čím som prešiel ja ako lekár - absolvent počas špecializačnej prípravy. Spôsob ako nás mladých už skúsení kolegovia „dusili“ našťastie už zo súčasných pracovísk pozvoľna mizne.

Ale nejakého Cvacha by ste si tu nenechali...

Taký lekár by sa u nás neudržal. Nikto nie je dokonalý, ani ja taký nie som. Avšak musíme byť dôslední pri výchove našich nasledovníkov ak chceme udržať nastavenú kvalitatívnu úroveň.

Ste vy na naše pomery hviezda neurochirurgie, či presnejšie spinálnej chirurgie?

Neprináleží mi hodnotiť sám seba. Ale na druhej strane môžem vo svoj prospech argumentovať tým, že na naše pracovisko pravidelne chodia zahraniční lekári za účelom získavania nových poznatkov. Opakovane ma pozývajú prednášať a školiť do západnej aj východnej Európy, tiež na Blízky východ. To, čo je predmetom ich záujmu nerobím len výnimočne pre nich. Praktické ukážky operácií sú pre chirurga najcennejšie. Pre mňa sú menej invazívne operácie chrbtice štandardom, je to súčasť mojej takpovediac chirurgickej filozofie. Musím poznamenať, že ich záujem je zároveň motiváciou pre mňa, aby som vytrval. Pozitívna odozva je zrejmá, keby to tak nebolo, asi by ma opakovane nežiadali, prípadne by ma pozvali len raz! To je pre mňa to najdôležitejšie hodnotiace kritérium... niekto sa môže darmo vychvaľovať a obrazne pár metrov za tabuľou mesta Ružomberok o ňom nikto nič nevie.

A ako si chránite svoj najvzácnejší nástroj – prsty? Klaviristi si ich poisťujú na tisíce...

Samozrejme musím si dávať pozor, ruky ma živia. Keby som si napríklad zlomil čo len jeden prst, som na dlhý čas vyradený z prevádzky. Robím veci, kde by som niekedy potreboval ešte viac prstov, ako mám a nie menej. Počas náročných operácií sú situácie, kedy skutočne vyviniem až maximálnu silu. Operácia sa vždy musí dokončiť s najlepším možným výsledkom – nemôžem odísť od stola a prísť, keď sa budem cítiť lepšie. Preto, aby som to zvládol občas na sebe popracujem v posilňovni, sem-tam si zabicyklujem, alebo zaplávam. V zime neodolám túre na skialpoch. Moja životospráva určite nie je vzorová, ale nároky a pracovné tempo sú vysoké – moja priateľka mi pomáha sa ustrážiť.

Publikácia TOP lekári na Slovensku III prezentuje špičku našej medicíny, jej úspechy doma i v zahraničí.

Unikátnu ročenku TOP LEKÁRI SLOVENSKA si môžete objednať TU

Sekcia: Top lekári Slovenska Autor: Branislav Janík
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 416