Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Zuzana Zvolenská bude aj naďalej šéfovať rezortu zdravotníctva

25. október 2013 - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská ostáva vo funkcii. Opozícia ju nedvolala.

Opozícii sa ju podľa očakávania nepodarilo pre kauzu chýbajúcich záchranárskych vrtuľníkov odvolať. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo len 50 poslancov zo 128 prítomných.
Svoju ministerku podržali všetci prítomní poslanci Smeru-SD. Naopak, za vyslovenie nedôvery hlasovala takmer celá opozícia, ktorá mimoriadne rokovanie parlamentu iniciovala. Proti bol len Štefan Kuffa, Mária Ritomská (obaja OĽaNO) sa zdržala.

Opozičné strany vinili Zvolenskú z toho, že počas piatich septembrových dní, kedy pre chýbajúce licencie nelietali záchranárske vrtuľníky v Bratislave a Trenčíne, nebol na Slovensku riadne zabezpečený záchranný systém. Opozícia tiež poukazovala na prípad 39-ročnej ženy, ktorá prišla o život po dopravnej nehode, pri záchrane ktorej vrtuľník nezasahoval.

Spolupredkladateľ návrhu na odvolanie Viliam Novotný (SDKÚ-DS) vyhlásil, že výberová komisia ministerstva zdravotníctva mohla zabrániť päťdňovému výpadku vrtuľníkov a keďže to neurobila, zanedbala svoje povinnosti. „Pacientka nedostala šancu dostať sa k špecializovanej liečbe skôr. Zlyhanie ministerstva zdravotníctva je neospravedlniteľné. Ministerstvo hrubým zanedbaním povinností ohrozilo zdravie a životy ľudí. Zodpovednosť za to nesie ministerka Zvolenská," povedal opozičný poslanec.

Ministerka prepájanie tragickej nehody pri Skalici s tendrom na licencie pre letecké záchranky označila za nemorálne. „Vrtuľník počas celej doby zásahu na mieste nehody k dispozícii bol. Prepojenie priebehu záchrannej akcie pri tejto nehode s udeľovaním licencií vrtuľníkom v Bratislave a Trenčíne je účelové a klamlivé," povedala.

Šéfka rezortu vidí za snahou opozície politikárčenie, ktoré má byť súčasťou predvolebnej kampane. Aj dnes odmietla, že by v súvislosti s licenciami pre letecké záchranky došlo k porušeniu zákona alebo prerušeniu poskytovania záchrannej zdravotnej služby. Zvolenská pred poslancami argumentovala, že vrtuľník by na miesto nehody doletel v rovnakom čase aj z Nitry, pokiaľ by bol potrebný, o čo však záchranári nepožiadali. Tvrdenie podporila aj zvukovými nahrávkami rozhovoru s dispečingom.

V skalickej nemocnici sa mal podľa jej slov lekár rozhodnúť pre pozemný prevoz pacientky do Bratislavy. Ako zdôraznila, jediný, kto môže povedať, či bolo takéto rozhodnutie správne, je Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Na prevoz bol v tom čase k dispozícii vrtuľník zo Žiliny.

Sekcia: Aktuálne Autor: TASR
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 149