Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Zubní lekári začali hromadný protest

3. september 2019 - Sú nespokojní s financovaním
Na vážne problémy vo financovaní zubných ambulancií v Maďarsku chcú poukázať zubní lekári, ktorých vyše tisíc si od pondelka až do piatka 13. augusta vybralo zosúladene dovolenku.
      
Podľa spravodajského servera 24.hu zubári zabezpečujúci základnú starostlivosť financovanú štátom pracujú v podnikateľskom štatúte, preto nezorganizovali klasický štrajk, ale na protest proti spôsobu financovania ambulancií si na nadchádzajúce dva týždne vybrali dovolenku.
      
Lekári, ktorí terajšiu protestnú akciu avizovali už v marci, kritizujú, že pri danom štátnom systéme financovania nedokážu svoje ambulancie dlhodobo, vypočítateľne a bezpečne prevádzkovať.
      
Návrhy vlády z minulého piatka (30.8.), ktorý obsahoval jednorazovú platbu v tomto roku a postupné zvyšovanie platieb na budúci rok a v roku 2021 tak, aby potom tieto ambulancie hospodárili v priemere zhruba z 1,2 milióna forintov (3625 eur), síce komora zubárov prijala, ale väčšina lekárov ich prostredníctvom Facebooku odmietla.
      
Financie, ktoré dostávajú, podľa nich nestačia na nákup a údržbu zariadení a prístrojov, pričom zubárska ambulancia si vyžaduje finančne podstatne náročnejšie vybavenie než ambulancia obvodného lekára. Kým obvodný lekár dostane od štátu na prevádzku svojej ambulancie vrátane mzdových nákladov priemerne 1,7 milióna forintov (5135 eur), zubný lekár si musí vystačiť s 900.000 forintmi (2718 eur).
Sekcia: Aktuálne Autor: tasr
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 43