Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Žltí nepriatelia? Varuje pred nimi aj Svetová zdravotnícka organizácia

29. júl 2014 - Svetová aliancia hepatitídy poukazuje, že vírusová hepatitída nepozná hranice a všetci pacienti by mali mať rovnaké podmienky na liečbu.

Svetová aliancia hepatitídy (WHA), založená pri príležitosti prvého Svetového dňa hepatitídy 19. mája 2008 poukazuje, že vírusová hepatitída nepozná hranice a všetci pacienti by mali mať rovnaké podmienky na liečbu.

Súčasne zdôrazňuje, že vírusová hepatitída je epidémia prítomná všade na svete, predstavuje vážny problém verejného zdravotníctva.

Odborníci varujú. Vírusové hepatitídy patria stále k najzávažnejším zdravotníckym problémom.

„Vírusy hepatitídy A, B, C, D a E sú stále medzi nami a spôsobujú rozličné choroby pečene od akútnych po chronické, od ľahkých foriem až po ťažké a komplikované formy, ako sú cirhóza, ba aj rakovina pečene,“ povedal prof. MUDr. Štefan Hrušovský, prednosta I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Choroba špinavých rúk a teplé krajiny

Asi najznámejšou je hepatitída A, prezývaná aj ako „choroba špinavých rúk“. Pozor na ňu, ak cestujete do teplých krajín.

Najčastejšie sa prenáša kontaminovanou stravou a špinavými rukami. Nakaziť sa ňou teda môžete infikovanými potravinami, kockami ľadu v nápojoch pripravených z kontaminovanej vody či z nedostatočne tepelne spracovaných rýb i morských živočíchov.

Ako vysvetlil Š. Hrušovský, prebieha vždy ako akútna choroba, často so žltačkou. „Priebeh býva mierny a choroba sa vylieči spontánne po niekoľkých týždňoch,“ dodal.

Hepatológovia tiež uvádzajú, že tento typ žltačky u nás výrazne poklesol vďaka vzrastajúcej hygienickej úrovni a preventívnym opatreniam.

Pozor na letné lásky

Náhodné letné lásky vám môžu okrem rozkoše „dopriať“ aj hepatitídu B. Podľa Š. Hrušovského môže mať rozličný priebeh, napríklad bleskový, akútny, chronický.

„Najčastejší je akútny priebeh, často bez žltačky, vyliečenie je do pol roka od začiatku choroby, pričom vzniká trvalá imunita,“ spresnil.

Dodal tiež, že asi 10 percent infekcií prebieha chronicky bez žltačky, v priebehu rokov sa rozvíja fibróza, cirhóza pečene s komplikáciami, u niektorých až rakovina pečene.

Hepatológovia varujú pred spôsobom prenášania, ktorými sú napríklad infikované spermie, krv či sliny.

„Nepoznané éčko“

Čoraz viac sa do povedomia dostáva aj takzvaná cestovateľská hepatitída E. „Vyskytuje sa v rozličných krajinách sveta, najmä v rozvojových. Priebeh je akútny, zvyčajne ľahký,“ priblížil Š. Hrušovský.

Najčastejšími zdrojmi infekcie bývajú napríklad mäso infikovaných zvierat, kontaminované potraviny či voda. U nás ju lekári najčastejšie odhalili vtedy, keď sa niekto vrátil zo zahraničia, prevažne z tropických krajín a nemal iný typ hepatitídy.

Slovensko ako jedna z prvých krajín na svete už v roku 1994 uznalo existenciu samostatného medicínskeho odboru - hepatológia - a následne sa mu podarilo vybudovať funkčnú sieť liečebno-preventívnej starostlivosti o pacientov s chronickými chorobami pečene.

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN, TASR
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 131