Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Život ohrozujúce pôrody

17. marec 2017 - Lekári bez hraníc upozorňujú na nebezpečenstvo, ktorému čelia afganské ženy
V roku 2015 podľa SZO zomrelo v Afganistane 4 300 žien v dôsledku tehotenských či pôrodných komplikácií. Pre porovnanie, napríklad v Austrálii z týchto dôvodov zomiera ročne len 19 žien.

Chýbajúci personál

V Afganistane chýba pri dvoch tretinách pôrodov akýkoľvek odborný dohľad a 40 percentám žien sa nedostáva žiadnej prenatálnej starostlivosti.

Lekári bez hraníc si preto kladú za cieľ znížiť úmrtnosť a výskyt zdravotných komplikácií u matiek a novorodencov prostredníctvom bezplatnej a zároveň vysoko kvalitnej zdravotnej starostlivosti v štyroch nemocniciach v Afganistane.

„Videla som zomrieť veľa žien počas pôrodu i po ňom, videla som vyrastať deti bez matiek,“ približuje Aqila, vedúca pôrodná asistentka na novorodeneckom oddelení nemocnice v kábulskej časti Dasht-e-Barchi, ktorú prevádzkujú Lekári bez hraníc v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva.

Jednou z hlavných prekážok bezpečných pôrodov je nedostatok ženských lekárok a pôrodných asistentiek. Afganské ženy nemali niekoľko desaťročí prístup k vzdelaniu, čo viedlo k nedostatku kvalifikovaných zdravotníčok, ktoré by mohli asistovať pri pôrodoch.

A vzhľadom na kultúrne zvyky mnoho rodín vyžaduje zdravotnú starostlivosť iba od zdravotníčok. To je jeden z dôvodov, prečo sa až dve tretiny detí rodí doma, bez cudzej pomoci. 

Poskytovaná starostlivosť

Kým Lekári bez hraníc poskytujú bezplatnú zdravotnú starostlivosť, na mnohých klinikách sa za ošetrenie platí.

„Veľa ľudí má ekonomické problémy, čo znamená, že na prenatálnu starostlivosť a návštevu gynekológa nemajú peniaze. Ženy preto nechcú ísť do drahých súkromných nemocníc a snažia sa radšej rodiť doma. Mnoho z nich o možných komplikáciách počas tehotenstva alebo pôrodu vôbec nevie,“ vysvetľuje Aqila.

Lekári bez hraníc sa počet žien bez prístupu k prenatálnej starostlivosti snažia znížiť poskytovaním bezplatnej zdravotnej starostlivosti a tiež osvetou.

Zameriavajú sa na ženy s komplikáciami spojenými s pôrodom. Pracujú na zvyšovaní povedomia o komplikáciách, napríklad cez rozhlasové vysielanie a komunitné stretávania.

Stále však existuje veľa prekážok, ktorým ženy hľadajúce pomoc musia čeliť. V neposlednom rade sú to aj nebezpečné a pomalé cesty.
 
Sekcia: Aktuálne Autor: Jana Andelová, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 13