Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Zdravotníci chcú rokovať s ministerkou. Opäť o platoch

4. november 2013 - Komora medicínsko-technických pracovníkov vyčíta Zuzane Zvolenskej, že preferuje sestry.

Napriek tomu, že ústavný súd zrušil účinnosť zákona, ktorým sa sestrám zvyšovali mzdy a označil ho za protiústavný, ministerka sa podľa komory stále orientuje len na sestry a pôrodné asistentky. „Veľmi dobre viete, akú vlnu nevôle vyvolal zákon v ostatných kategóriách zdravotníkov kvôli jeho diskriminačnému charakteru. Na spoločnom rokovaní ste uviedli, že nebudete podliehať nátlakovým akciám a ministerstvo sa bude uberať cestou komplexného riešenia mzdovej problematiky u všetkých zdravotníkov, či už tvorbou samostatných zákonov, ktoré sa budú pripravovať súbežne, alebo vytvorením jedného spoločného zákona,“ uviedla prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Janka Strapková.

Podľa komory sa opäť ukázalo, že jediná zbraň, ktorú Z. Zvolenská rešpektuje, je nátlak. „To, že rokujete so sestrami, vyvoláva v laborantoch, asistentoch, sanitároch, maséroch, dentálnych hygieničkách, fyzioterapeutoch, rádiologických technikoch a v ostatných zdravotníkoch oprávnené rozhorčenie, lebo ich odsúvate na vedľajšiu koľaj len preto, lebo chcú svoje požiadavky riešiť za rokovacím stolom a nie na ulici,“ uviedla J. Strápková v liste ministerke. Preto Zuzanu Zvolenskú vyzvala na stretnutie so zástupcami všetkých zdravotníckych pracovníkov a riešenie ich platov. „Okrem iného ste pred všetkými sľúbili, že nebudete uskutočňovať žiadne separátne rokovania s vybratými skupinami zdravotníckych pracovníkov,“ dodala J. Strápková.

Stretnutie už čoskoro

Z. Zvolenská v odpovedi komore informovala, že 14. októbra rokovala s predsedom SOZ zdravotníctva a sociálnych služieb Mgr. Antonom Szalayom. „Zdôraznila som, že si uvedomujem dôležitosť riešenia mzdových potrieb všetkých skupín zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla ministerka. S predsedom odborov zhodla, že „zladiť všetky parametre a zakomponovať ich do základnej mzdy pre všetky skupiny pracovníkov je komplikované už aj s prihliadnutím na to, že mnohí zdravotníci sú zamestnaní v súkromnej sfére“. Na spoločné stretnutie a rokovanie okrem iného aj o odmeňovaní pozvala zástupcov všetkých komôr, ako aj odborárskych lídrov prezidentka komory sestier Mgr. Iveta Lazorová. V sesterskej komore sa stretávajú 5. novembra predpoludním. Ministerstvo spoločné stretnutie zástupcov zdravotníkov pripravuje v najbližších dňoch.
Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 103