Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Z našich nemocníc zmizli tisícky sestier

22. september 2014 - Za päť rokov na Slovensku ubudlo 2 300 zdravotných sestier. Klesá aj záujem o štúdium tejto profesie.

Primerane zaplatená práca a slušné postavenie v spoločnosti. Takto sme pred pár rokmi vnímali povolanie zdravotnej sestry.

V nemocniciach ich bol dostatok a tomu zodpovedalo aj pracovné vyťaženie. Dnes je situácia úplne iná. Povolanie sestry je také neatraktívne, že nám ročne zo systému ubúdajú po stovkách.

Kým napríklad v roku 2008 na Slovensku bolo 33778 zdravotných sestier, podľa posledných údajov Národného centra zdravotníckych informácií je ich o 2 300 menej.

Menej žiakov

Nižšie čísla odrážajú nižší záujem študentov o toto povolanie. Aspoň tak to hodnotia niektoré školy. Medzi nimi napríklad Stredná zdravotnícka škola v Nitre, kde sa vyučuje odbor diplomovaná zdravotná sestra.

Podľa riaditeľky Reginy Sládečkovej zaznamenali, že žiaci sa po maturitách skôr hlásia na vysoké školy, ktoré pred rokmi začali otvárať bakalársky odbor ošetrovateľstvo.

„Do praxe sa napriek tomu dostáva menej sestier, pretože vysoké školy prijímajú menej študentov,“ dodáva.
Univerzity to vidia inak. Oproti minulosti už vraj začali prijímať, aj na odporúčanie ministerstva zdravotníctva, viac študentov.

Problém však je, že štúdium reálne neukončia všetci. V prípade Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva nitrianskej univerzity zo školy predčasne odíde zhruba pätina študentov.

Katolícka univerzita v Ružomberku, ktorá každý rok prijme zhruba 130 študentov, do terénu vypustí 80 až 90 sestier. „Ten rozdiel je spôsobený náročnosťou štúdia,“ hovorí vedúca katedry ošetrovateľstva Michaela Vicáňová.

Ako dodáva, nie každý si zvládne splniť svoje študijné povinnosti a tak skončia, alebo žiadajú o preklad na iné fakulty.

Slabá motivácia

Nedostatok nových mladých kolegýň pociťujú hlavne už pracujúce sestry. Práve na ne sú totiž kladené vyššie nároky, aby za rovnaký pracovný čas urobili oveľa viac práce a pokryli tak ich nedostatok.

Podľa Zuzany Haladovej zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek tak sestry pociťujú nielen demotiváciu kvôli nízkemu platovému ohodnoteniu, ale ešte aj tlak na ich fyzické výkony. „Veľa sestier nám po škole uteká aj do zahraničia, kde za rovnakú prácu dostávajú viac peňazí,“ hovorí Haladová.

Analytik INEKO Dušan Zachar varuje, že už dnes máme na Slovensku menej sestier, ako je priemer krajín OECD. Kým ten v roku 2011 predstavoval 8,7 sestry na 1000 obyvateľov, Slovensko malo len 5,9 sestry.

„Od roku 2000 klesol počet zdravotných sestier na osobu jedine v Litve a na Slovensku, pričom práve u nás bol zaznamenaný výrazne najväčší prepad – vyše 20 percent,“ dodáva Zachar.

Ministerstvo zdravotníctva na otázku HN, ako chce riešiť tento problém povedalo, že sa už o to snaží finančnou stabilizáciou.

Dodáva, že je to však komplexný problém, ktorý sa netýka len sestier a len Slovenska. „Sú štúdie, ktoré hovoria, že o pár rokov bude chýbať v Európe viac ako milión zdravotníkov,“ povedala hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová.

Na nový zákon čakajú roky

Protesty pred parlamentom ani stanové mestečko pre Úradom vlády zdravotným sestrám k získaniu lepšieho postavenia v spoločnosti ani k lepším platom nepomohli.

Aj napriek tomu, že už niekoľko rokov bojujú o legislatívnu garanciu vyšších miezd, svojho zákona sa stále nedočkali.

Pokus tu síce bol, keď exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pripravil a vláda Ivety Radičovej schválila zvyšovanie platov sestier a pôrodných asistentiek. Na splnenie sľubov však chýbali peniaze a platnosť zákona nakoniec aj zrušil Ústavný súd.

Práve nízke mzdy a nedoriešený problém s legislatívou sa najčastejšie medzi sestrami skloňuje ako dôvod, prečo je toto povolanie také neatraktívne.

Súčasná šéfka zdravotníckeho rezortu Zuzana Zvolenská od svojho nástupu nepredložila žiadne riešenie, ako ich prilákať späť. Dôvodom môže byť aj to, že sa so zástupkyňami sestier nevie dohodnúť na konečnej podobe zákona o mzdách.

Sestry síce ustúpili a súhlasili s jedným zákonom, kde budú zahrnutí aj ostatní zdravotnícki pracovníci, odmietajú však ministerské návrhy platov a pripravili si vlastné. Rokovať o nich majú tento mesiac.

Témou budú zrejme aj rozdielne údaje o súčasných platoch sestier. Kým totiž ministerstvo hovorí, že ich priemerná mzda je 1100 eur, sesterská komora to spochybňuje. Podľa nej je to minimálne o polovicu menej.

Sekcia: Aktuálne Autor: Mária Hunková, redaktorka Hospodárskych novín
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 193