Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Vznik novej nemocnice je pre pacientov dobrou správou

21. november 2016 - O nevyhovujúcich technických i materiálnych podmienkach v jednotlivých bratislavských nemocniciach sa dlhodobo hovorí.
Niektoré staršie nemocnice, ako napríklad na Mickiewiczovej ulici, či na Kramároch sú pre pacientov priam postrachom. Uviedla vo svojom stanovisku Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP).

Ako ďalej zástupcovia asociácie vysvetlili, plesne, nedostatok sociálnych zariadení, navyše v hroznom stave, či staré opotrebované lôžka patria len k niektorým často vytýkaným nedostatkom. Preto vybudovanie novej koncovej nemocnice v Bratislave na Boroch je dobrou správou, a to najmä pre pacientov.

AOPP dlhodobo upozorňovala, že je potrebné vybudovať novú koncovú nemocnicu pre Bratislavu, kde by sa mohla vykonávať špičková medicína i náročné operácie. "Žiaľ, projekt novej Univerzitnej nemocnice z dielne ministerstva zdravotníctva sa neustále odkladá. Aktivitu spoločnosti Svet zdravia, postaviť na bratislavských Boroch novú koncovú nemocnicu, preto vnímame pozitívne. Zároveň by to mohol byť impulz aj pre štát, vyriešiť výstavbu Univerzitnej nemocnice," píše vo svojom stanovisku AOPP.

Medicína sa za tie roky, keď bola vybudovaná posledná veľká nemocnica v Bratislave, posunula míľovými krokmi. Pacienti, ako aj lekári potrebujú lepšie materiálne i technické vybavenie, vyšší komfort a kultúrnejšie prostredie.

Iba v takom prípade sa môže podľa AOPP u nás zvyšovať kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Viaceré špičkové oddelenia, ktoré tu majú nájsť svoje miesto, sú už dnes v existujúcich bratislavských nemocniciach s kapacitou na hranici únosnosti.

"Vďaka tomu, že úhrady výkonov v novej nemocnici by mali byť preplácané z bežného zdravotného poistenia, a to pre poistencov všetkých zdravotných poisťovní, veríme, že nová nemocnica na Boroch pomôže zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti a znížiť čakacie lehoty na jednotlivé operačné výkony," spresnili členovia AOPP.

AOPP však prízvukuje, že by sa nemalo zabúdať na personálne, materiálne i technické podmienky v ostatných bratislavských nemocniciach. Aj tie sa musia výrazne zlepšiť, aby sa pacient neobával akútneho či plánovaného pobytu v nemocnici.

Aby si so sebou nemusel nosiť lieky, zdravotnícky materiál, ale aj príbor, či toaletný papier. Pretože všetky zmeny, ktoré dnes zdravotníctvo urgentne potrebuje a musí vykonať, majú smerovať len k jednému cieľu, a to k spokojnému pacientovi.

Foto: Svet zdravia
Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 134