Zdravotnícke noviny

Aktuálne

VšZP plánuje zmeny v hradení liečby, minister za ňou stojí

2. marec 2017 - Podľa T. Druckera nejde o obmedzenie zdravotnej starostlivosti, len o nedorozumenie
Ľudia s tetovaním či náušnicami sa nemusia obávať. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa im neobmedzí zdravotnú starostlivosť. Rovnako sa nemusia báť ani ľudia s ochorením zraku. Vyhlásil to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike.

Spôsob, ako sa niektoré avizované úsporné opatrenia zdravotnej poisťovne komunikovali v médiách, bol podľa T. Druckera nešťastný. Nehovoril by o obmedzení zdravotnej starostlivosti, VšZP podľa neho navrhla „prehodnotenie indikačných kritérií“.

„Ide o podmienky, kedy sa aké lieky môžu používať,“ povedal T. Drucker. O návrhu zo strany VšZP rozhodne ministerstvo zdravotníctva, na stole ich má jeho kategorizačná komisia.

Minister tak reagoval na medializované informácie o návrhu VšZP zúžiť indikačné obmedzenie lieku na hepatitídu C. Poisťovňa navrhla, aby sa liečba indikovala pacientom bez rizikovej anamnézy, týkajúcej sa užívania alkoholu a iných návykových látok, piercingu a tetovania.

S návrhom nesúhlasí ani výrobca lieku, podľa neho „zúženie indikačného obmedzenia pre liek iba na pacientov ,bez rizikovej anamnézy (týkajúcej sa užívania alkoholu a iných návykových látok, piercingu alebo tetovania)‘ je jednoznačne možné považovať za diskrimináciu vybraných skupín obyvateľstva a hrubý zásah do základných (ústavných) práv dotknutých pacientov“.

Zmeny mali nastať aj pri hradení liečby degenerácie makuly a makulárneho edému. 

Na návrh už reagoval aj premiér Robert Fico, ktorý si ministra pozval „na koberec“. Stretnutie sa konalo po našej uzávierke. 

Istú mieru nedorozumenia na verejnosti pripúšťa aj exminister zdravotníctva Rudolf Zajac, aj on sám však tiež spozornel. „Pretože ak niekto spomenie termín hepatitída typu C a kategorizačná komisia, aj odborník sa zamyslí, či sa to nejde trocha spoplatniť.“

Toto ochorenie pritom podľa neho prioritne patrí pod balík, ktorý nikdy nemôže byť ani len trochu spoplatnený. Exminister by plánované opatrenia zo strany VšZP nenazval „zajacovinami“, ale „ficovinami“. Reagoval tak na vyjadrenia premiéra, ktorý navrhované zmeny označil za „zajacoviny“. 

Kritika ozdravného plánu

Navrhované zmeny hradenia liečby sú súčasťou ozdravného plánu VšZP. Plán tento týždeň zverejnil inštitút INEKO. Podľa neho poisťovňa vlastnými úspornými opatreniami plánuje ušetriť vyše 115 miliónov eur, najviac v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti.

Oproti minulému roku má znížiť nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť o tri percentá.

V tomto roku preto navrhuje napríklad nerealizovať dohody o urovnaní, cez ktoré poskytovateľom zdravotnej starostlivosti preplácala tzv. nadlimity. Takto chce ušetriť päť miliónov eur.

Rovnako plánuje rozšíriť centrálny nákup liekov, čo má tento rok usporiť 11,5 milióna eur. Ďalších 2,8 milióna eur majú priniesť opatrenia pri výnimkách na nekategorizované lieky.

Ďalšie liekové úspory, minimálne vo výške 20 miliónov eur, si VšZP sľubuje od opatrení v predpisovaní liekov a zavedení elektronického receptu. Kontroly preskripcie majú priniesť päť miliónov eur.

Zmeny chce štátna poisťovňa aj v cenách zdravotníckych pomôcok a kontrole ich predpisovania, čo má priniesť asi 11 miliónov eur. Desať miliónov má priniesť zníženie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ktoré VšZP ohlásila ešte koncom minulého roka.

Ďalšie tri milióny si sľubuje od odzmluvnení asi 100 ambulancií, z ktorých lekári pracujú v ambulancii aj v nemocnici. Približne 20 ich príde o zmluvy pre neefektivitu.

Štátna zdravotná poisťovňa avizuje aj zníženie úhrad pri CT a MR vyšetreniach. Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti začala od tohto roka znižovať ceny bodu a upravovať im objemy. Takto chce získať asi 12 miliónov eur.

Znížiť jednotkové ceny výkonu plánuje aj pri hemodialýze či pri výkone MARS pri dialýze pečene, čo má priniesť vyše dva milióny eur.

VšZP sľubuje u poskytovateľov aj „intenzívnejšie revízie“, do konca roka ráta s úsporou 24 miliónov eur. Poisťovňa chce do kontroly zapojiť aj svojich poistencov. Môže to byť podľa nej „efektívny nástroj na znižovanie nákladov“. Navrhuje podporiť generovanie výpisov z účtov poistencov s aktivovanou službou e-Pobočka.

Okrem opatrení v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti sa chce VšZP zamerať aj na riešenie pohľadávok na nezaplatenom poistnom.

Odhaduje, že pokiaľ by odpredala pohľadávky vo výške 125 miliónov eur, mohla by takto pri 15-percentnej odplate získať 18,75 milióna eur. Plánuje tiež skresať prevádzkové náklady o 881 000 eur.

Kritika plánu

Podľa riaditeľa INEKO Dušana Zachara ozdravný plán mal byť ambicióznejší. Takto podľa neho hrozí, že na straty VšZP sa poskladajú občania.

Tvrdí, že pokým však úsporné opatrenia VšZP nedosiahnu svoj maximálny potenciál, čomu tak zatiaľ nie je, nemalo by sa uvažovať o pomoci poisťovni zo strany štátu.

„Príliš rýchla a vysoká štátna pomoc by do budúcnosti vyslala negatívny signál, že v štátnom zdravotníctve sa zle hospodáriť a nešetriť oplatí,“ varoval. Nevylúčil ani to, že navrhovaný plán pocítia aj pacienti. 

Ozdravný plán VšZP skritizoval aj Rudolf Zajac. Podľa neho nie je veľmi reálny. Riešenia sú podľa neho slabé a nebudú viesť k úspechu. Priestor, v ktorom sa má podľa neho robiť, je „ideologicky a politicky obmedzený“.

VšZP to bude mať ťažké. Uviedol, že jej súčasné vedenie nemá podiel na jej zlom finančnom stave. Môže za to vedenie VšZP za druhej vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD), myslí si exminister.

V ozdravnom pláne mala byť podľa R. Zajaca spomenutá aj informácia o tom, že VšZP by sa mohla stať akcionárom národných ústavov srdcových a cievnych chorôb. Exminister Zajac by sa k takémuto kroku neodhodlal. Nešíril by však fámy o „čiernej privatizácii“.

Je to podľa neho nesystémový krok. „Nikdy nevieme, aké tety Anky tu raz budú mať moc,“ povedal R. Zajac.

Za ozdravným plánom si, naopak, stojí minister T. Drucker. Pripomenul, že ho schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), takisto ho odobril aj parlamentný zdravotnícky výbor.

Rekordná strata VšZP podľa T. Druckera nie je zapríčinená tým, „že by peniaze odtiaľ niekto ukradol, ale že VšZP mala viac výdavkov ako príjmov, za čo môže napríklad aj zle odhadnutá odpočítateľná odvodová položka“.
Sekcia: Aktuálne Autor: (tasr, kl)
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 54