Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Vstrebateľná skrutka, nové lieky, či opravený zlý gén. Aj také boli novinky v liečbe v roku 2017

29. december 2017 - Ubehol ďalší rok, počas ktorého zdravotníci, výskumníci priniesli novinky v liečbe, vo vyšetreniach alebo v zákrokoch. Unikáty prichádzali nielen zo zahraničia, ale aj zo Slovenska.
Január

Nová operačná technika

Z portugalského Porta cez český Prostějov dorazila nová metóda do ilavskej nemocnice. Operačné riešenie ingvinálnych hernií je jednou z nosných operácií jednodňovej chirurgie nemocnice. Podľa medzinárodných odporúčaní je možné operovať zadným prístupom, teda laparoskopicky TAPP alebo TEP, prípadne predným prístupom, kde sa používajú rôzne techniky ako Shouldice, Lichtenstein, či ONSTEP, ktorá oba prístupy kombinuje. A práve technikou ONSTEP sa v ilavskej nemocnici ako v prvej nemocnici na Slovensku operovalo. Ide o minimálne traumatizujúci predný prístup k riešeniu ingvinálnej hernie s použitím špeciálne tvarovanej sieťky, implantátu z ľahkého polypropylénu, ktorá je navrhnutá tak, aby zodpovedala anatomickým požiadavkám pacienta.

Február

Vedci z Imperial College London a Európskeho inštitútu onkológie v Miláne zistili, ako sa niektoré karcinómy prsníka vyvíjajú a kde berú energiu na rast. Nádory sa stávajú odolné proti inhibítorom aromatázy, ktorá im odoberá estrogén a má ho zničiť. Rakovina si nájde alternatívne zásoby. Vďaka novým zisteniam sa inhibítor vynechá a nahradí správnym liekom.

Neurochirurgovia operujú nádory mozgu bezpečnejšie

Unikátny zákrok sa podaril tímu slovenských neurochirurgov z Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB na Kramároch. Metódou, ktorá pomáha pacientom s najčastejším nádorom mozgu, difúznym gliómom, inšpirovali už aj kolegov v zahraničí. Nová metóda umožňuje odstrániť väčšie časti mozgových nádorov s výrazne nižším rizikom trvalých následkov, napr. poškodenia reči či ochrnutia. Pri operáciách v inzule môže dôjsť k poškodeniu drobných, ale mimoriadne dôležitých cievok, ktoré často prechádzajú priamo cez mozgový nádor. Identifikácia drobných cievok tak prispieva k prevencii ich poškodenia počas odstraňovania tumoru mozgu a významne znižuje riziko ochrnutia pacienta.

Bambusové chlpy pomôžu liečiť kožné ochorenie

Nethertonov syndróm sa prejavuje sa postihnutím kože, alergiami alebo astmou. Jedným zo špecifických príznakov syndrómu sú takzvané bambusové vlasy, ktoré u pacientov naozaj pripomínajú krehké steblá bambusu s typickými kolienkami, v ktorých sa lámu. Vedcom z Českého centra pre fenogenomiku Ústavu molekulárnej genetiky AV ČR sa podarilo objasniť genetickú príčinu tejto choroby a na myších modeloch dokonca odstrániť takmer všetky symptómy.

Marec

Pestovanie tkanív a orgánov

Vedci kalifornského Salk Institute for Biological Studies vytvorili zavedením ľudských kmeňových buniek do prasačích embryí ľudsko-prasačieho kríženca. Podľa nich je cieľom pestovanie funkčných a transplantabilných tkanív a orgánov.

Umelá inteligencia pomôže pri onkologickej liečbe

Nemocnice budú na onkologických pracoviskách využívať platformu Watson for Oncology. Technologický pokrok priniesol možnosť inovatívne sledovať, ako organizmus pracuje, a zistiť, čo môže byť správny kľúč na udržanie zdravia alebo zlepšenie priebehu ochorenia. Špičková technológia IBM Watson tak môže pomôcť onkológom pri lepšej a presnejšej diagnostike rakoviny.

Zdrojom platformy Watson je viac ako 300 lekárskych periodík, vyše 200 učebníc a takmer 15 miliónov strán odborného textu, ktoré onkológom poskytujú informácie o rôznych možnostiach liečby a ktoré môžu zvážiť pri samotnej liečbe. Onkológom tiež poskytuje informácie o možnostiach nasadenia rôznych liekov. Platforma vytvára aj poradie možností liečby nádorových ochorení.

Čučoriedky pomôžu mozgu

Pitie čučoriedkovej šťavy zlepšuje mozgové funkcie u starších ľudí. Potvrdzuje to štúdia publikovaná v Applied Physiology, Nutrition and Metabolism. Autori z University of Exeter v nej sledovali zdravých ľudí vo veku 65 – 77 rokov, ktorí konzumovali každý deň čučoriedkovú šťavu. Účastníci výskumu absolvovali rôzne testy vrátane magnetickej rezonancie. Výsledky ukázali zlepšenie kognitívnych funkcií, lepšie prekrvenie mozgu a jeho činnosť pri vykonávaní kognitívnych testov. Čučoriedky sú totiž bohaté na flavonoidy, ktoré pomáhajú zlepšiť krátkodobú i dlhodobú pamäť.

Vstrebateľná skrutka

Traumatológ MUDr. Martin Takáč z FNsP Nové Zámky v marci prvýkrát na Slovensku implantoval 64-ročnej pacientke, ktorá utrpela zlomeninu pravej nohy, prvú biovstrebateľnú skrutku. Podobne implantoval M. Takáč takúto skrutku, zloženú z kyseliny mliečnej a ďalšieho monoméru, o pár dní neskôr aj 61-ročnému pacientovi Jánovi so zlomeninou zápästia. Fínske skrutky sa do dvoch rokov vstrebú. Sú optimálne na fixáciu kostných fraktúr, osteotómií, artrodéz, kostných štepov a osteochondrálnych fraktúr. Biovstrebateľnosť znižuje riziko dlhodobých komplikácií.

Apríl

Transplantácia stolice vylieči zápal čriev

Až 93 percentám pacientov dokáže táto terapia pomôcť. Vďaka tzv. fekálnej bakterioterapii majú pacienti možnosť zbaviť sa opakujúcich zápalov čriev. Výsledky zo zahraničia, ale aj z niekoľkých českých nemocníc potvrdili, že transplantácia zdravej stolice účinne zaberá proti zápalom čriev. Ide vlastne o transplantáciu stolice, získanej od príbuzných i nepríbuzných darcov, u ktorých je predpoklad, že nemajú antibiotikami narušenú mikrobiálnu skladbu stolice. Stolica sa po odbere rozpustí v soľnom roztoku, odfiltrujú sa pevné časti a pripravený roztok sa podá sondou do tenkého alebo hrubého čreva.

Vývoj HIV vakcíny

Vedci UK v Bratislave pracujú na vývoji HIV vakcíny pomocou nanočastíc. Oddelenie biofyziky na Katedre jadrovej fyziky a informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK sa v spolupráci s poľskou univerzitou v Lodži zapojilo do riešenia tejto problematiky. „Pripravujeme komplexy syntetických HIV peptidov a ich nosičov, ktorými sú rôzne druhy nanočastíc. Naším spoločným cieľom je vyselektovať čo najefektívnejší HIV syntetický peptid a jeho nosič,“ vysvetlila Mgr. Zuzana Garaiová, PhD., z FMFI UK.

Máj

Liek proti kliešťovej encefalitíde

Na lieku českí vedci pracujú štyri roky, jeho základom je modifikovaná molekula. Vo vývoji lieku proti kliešťovej encefalitíde českí vedci výrazne pokročili. Látka, ktorú objavili, skvele zaberá na pokusných zvieratách. „Keď sme laboratórne myši infikovali smrteľnou dávkou vírusu kliešťovej encefalitídy, s pomocou testovaných látok sme 60 percent myší vyliečili,“ uviedol Daniel Růžek z tímu zloženého z vedcov českobudějovického Parazitologického ústavu Akadémie vied a brnianskeho Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva.

Pacientom s ťažkými popáleninami pomôže najmodernejšie lôžko

V Univerzitnej nemocnici Bratislava pacientom s ťažkými popáleninami slúži ultramoderná špeciálna posteľ s výplňou z mikrosklených guľôčok, ktorá urýchli proces hojenia rán a zníži riziko vzniku komplikácií. Lôžko váži takmer tonu a má hodnotu 100-tisíc eur. Náplň postele tvoria guľôčky s minimálnym odporom trenia, ktoré sa prúdením vzduchu stávajú tekutými. Pacient je vlastne ponorený v tejto náplni, napriek tomu leží v suchom prostredí.

Jún

Unikátny spôsob liečby diabetu 2. typu budú skúšať v Česku

Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) sa pripravuje na testovanie nového, prelomového typu liečby cukrovky. Pomocou endoskopicky zavedeného lasera oslepí len za 15 minút nervové bunky na začiatku tenkého čreva v dvanástniku, čím zmení jeho fungovanie. To by malo viesť k výraznému zlepšeniu a u niektorých aj k úplnému vymiznutiu diabetu 2. typu. To všetko bez akéhokoľvek chirurgického zákroku, plnej anestézie a dlhého pobytu v nemocnici.

Transplantácia pečene dojčaťa

Historicky prvú transplantáciu pečene u najmladšieho pacienta, len 4-mesačného dojčaťa, realizoval v apríli tím lekárov IKEM pod vedením zástupcu prednostu Kliniky transplantačnej chirurgie MUDr. Libora Janouška, PhD., FEBS. Dieťa trpelo biliárnou atréziou, teda sa mu nevyvinuli žlčové cesty. Operačný výkon trval viac ako 5 hodín a pre operatérov i anestéziológov bol veľmi náročný, najmä vzhľadom na vek a veľkosť pacienta. Transplantáciu pečene u pacienta urobili metódou splitu pečene.

Júl

Ocenenie

Neurologickému oddeleniu Všeobecnej nemocnice Komárno bolo udelené významné ocenenie za poskytovanie medicínskej starostlivosti o pacientov. Európska organizácia pre cievne mozgové príhody (European Stroke Organization – ESO) udelila komárňanskej nemocnici štatút Diamantového centra pre liečbu cievnych mozgových príhod.

August

Prvýkrát opravili zlý gén

Vedci z amerického Oregonu prvýkrát úspešne pozmenili „zlý“ gén v ľudskom embryu, ktorého chyba vyvoláva zlyhanie srdca ohrozujúce život. Uvádza to štúdia, ktorú publikoval odborný časopis Nature. Hoci išlo o laboratórny pokus vzdialený klinickej praxi, ide podľa odborníkov o míľnik v genetickom výskume, ktorý v budúcnosti môže novorodenca uchrániť pred dedičnými chorobami. Úspešný zásah je výsledkom výskumu Oregonskej univerzity, ku ktorému prispeli odborníci z Kalifornie, Číny a Južnej Kórey. Vedci opravili desiatky embryí s mutáciou, vyvolávajúcou srdcovú chorobu, ktorá v neskoršom veku môže spôsobiť náhlu smrť.

Na výrobu vakcíny proti detskej obrne sa použila rastlina

Vedci v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska vyrobili pomocou rastliny blízkej tabakovníku syntetickú vakcínu proti obrne. Nová vakcína by podľa vedcov mohla nielen pomôcť odstrániť detskú obrnu, ale bojovať aj proti neočakávaným epidémiám, ktoré spôsobili vírusy ebola či zika. Očkovacia látka napodobňuje vírus detskej obrny a je tak schopná dosiahnuť reakciu imunitného systému. Vakcínu vedci vyrobili pomocou metabolizmu rastliny príbuznej tabakovníku. Na to použili genetický kód, ktorý tvorí vonkajšiu časť vírusu detskej obrny, a pridali k nemu časť vírusov, ktoré bežne napádajú rastliny. Takúto zmes následne primiešali do hliny, a tak rastlinu infikovali. Infikované listy vedci následne zmiešali s vodou, rozmixovali a extrahovali z nich očkovaciu látku.

September

Bunková génová terapia proti leukémii už aj v USA

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) schválil prelomovú liečbu detskej leukémie. Terapia, ktorá na trh vstúpi pod názvom Kymriah, dokáže upraviť imunitné bunky pacienta tak, aby s agresívnou formou ochorenia dokázali sami lepšie bojovať. Pacientovi sa najskôr z jeho krvných buniek oddelia biele krvinky, ktoré sa preprogramujú tak, aby vyhľadávali a zabíjali rakovinu. Potom sa tieto geneticky modifikované bunky vrátia do tela pacienta. Uvedená liečba je už dostupná aj v Európe. „Ak by sme mali takéhoto pacienta, môžeme ho odporučiť na liečbu do Viedne,“ vysvetlila prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a DF NsP Bratislava, doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD.

Srdce a pečeň od jedného darcu jednému príjemcovi

Historicky prvú kombinovanú transplantáciu dvoch orgánov v priebehu jedného dňa vykonali zdravotnícke tímy z pražského IKEM. Náročná operácia bola nevyhnutná. Život pacienta ohrozovalo nielen ťažké srdcové zlyhanie, ale aj cirhóza pečene. Oba orgány začali fungovať ihneď po transplantácii, čiastočne aj vďaka rýchlemu priebehu oboch výkonov a zohranosti oboch tímov.

Unikátny zákrok

Prvýkrát bol na Slovensku vykonaný terapeutický zákrok pomocou MitraClipu. Zákrok realizoval tím lekárov z Oddelenia intervenčnej kardiológie v spolupráci s ďalšími špecialistami v NÚSCH, a. s. Približne 1 z 10 ľudí vo veku 75 rokov a viac má poškodenú mitrálnu chlopňu spôsobujúcu jej nedomykavosť – mitrálnu regurgitáciu.

Október

Slováci sa liečia kubánskym liekom

Liečbu liekom na diabetickú nohu Heberprot-P, ktorý Slovensko získalo v rámci deblokácie kubánskeho dlhu, už podstúpilo prvých desať pacientov. Ďalších desať je momentálne v procese liečby a každý týždeň pribudnú ďalší traja noví. Liečba sa podáva v troch zdravotníckych zariadeniach – vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove, v Univerzitnej nemocnici v Bratislave a v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni.

Lysohlávky testované na liečbu depresie?

V Českej republike by sa mohol testovať vplyv halucinogénu s názvom psilocybín, ktorý je obsiahnutý v hubách lysohlávkach, na liečbu depresie. Samozrejme, aj ďalšie halucinogény môžu pomôcť so závislosťou, s obsedantne kompulzívnou poruchou či s úzkosťou pacientov s rakovinou.

November

Úspech praktikanta na sympóziu

Inovatívny nápad praktikanta Kliniky liečebnej rehabilitácie v Šaci vyhral na medzinárodnom sympóziu v Olomouci. Študent vyššieho odborného vzdelávania strednej zdravotníckej školy v Košiciach Patrik Konrády zaujal vedeckú radu posterom prezentujúcim návrh mobilnej aplikácie na diagnostiku pohybového aparátu. Aplikácia odhalí problém s chrbticou prostredníctvom diagnostiky pohybového aparátu priamo v našom mobile.

Nová nemocnica

Po dva a pol roku výstavby otvorili novú nemocnicu v Michalovciach. Prvá všeobecná nemocnica, ktorú postavili na Slovensku po takmer 30 rokoch, je súčasťou siete nemocníc Svet zdravia. Bude fungovať podľa najmodernejších zahraničných štandardov a pre celé východné Slovensko sa stane nadregionálnym centrom pre akútnu medicínu. Zdravotnú starostlivosť bude poskytovať v rámci verejného zdravotného poistenia.

Nové tehotenské testy

Vedci vo Švajčiarsku testujú zariadenie, vďaka ktorému by sa vedelo zistiť pozitívne tehotenstvo. Doterajšie domáce tehotenské testy by tak mohli byť nahradené hodinkami, ktoré na základe nepatrných fyziologických zmien dokážu upozorniť ženy na tehotenstvo. Podľa nich systém vyhodnocujúci teplotu, pulz a dychovú frekvenciu vie zistiť tehotenstvo už týždeň po počatí, čo je zhruba v rovnakom čase ako pri použití najcitlivejších tehotenských testov. Zariadenie je založené na už existujúcom náramku, ktorý vyvinula firma zo Silicon Valley. Vedci v Zürichu chcú systém ďalej vyvíjať tak, aby sledoval ženu aj počas tehotenstva a vedel varovať pred rizikami, akým je napríklad preeklampsia.

December

NÚSCH má za sebou unikátny zákrok s umelým srdcom

V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave bol vykonaný unikátny operačný zákrok s umelým srdcom. Operáciu podstúpil 47-ročný pacient, ktorý bol vo vážnom, život ohrozujúcom stave, a ktorý čakal na transplantáciu srdca. Ide o 1 741. pacienta s implantovaným TAH na svete. Proktorom pri 1. implantácii TAH v Slovenskej republike bol prof. Gero Tenderich (Duisburg). NÚSCH ako prvé pracovisko v regióne strednej Európy odštartovalo Program SynCardia TAH. Indikáciou implantácie je obojkomorové srdcové zlyhanie s priamym ohrozením života pacienta pri zlyhaní konvenčnej terapie v časovom horizonte niekoľkých dní.
Sekcia: Aktuálne Autor: Jana Andelová, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 49