Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Všeobecní lekári žiadajú novú vládu o ochranné pomôcky do ambulancií

23. marec 2020 - Ochranu chce aliancia a spoločnosť zabezpečiť pre všeobecných lekárov pre dospelých a sestry v ambulanciách po celom Slovensku
Aliancia všeobecných lekárov Slovenska (AVLS)/Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) žiada novú slovenskú vládu na čele s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO), aby bezodkladne zabezpečila dodanie osobných ochranných prostriedkov a dostatočného množstva dezinfekčných prostriedkov do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých pre situáciu s novým koronavírusom. TASR o tom informovala prezidentka AVLS/SVLS Monika Palušková. Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) okrem zabezpečenia ochranných prostriedkov žiada aj o finančnú úhradu ambulanciám.
      
Ochranu chce aliancia a spoločnosť zabezpečiť pre všeobecných lekárov pre dospelých a sestry v ambulanciách po celom Slovensku. "Denne každého z nás kontaktujú desiatky pacientov, pričom nevieme, ktorý z nich je nositeľom vírusu," uviedla Palušková, podľa ktorej je povinnosťou štátu zabezpečiť pre týchto pracovníkov osobné ochranné prostriedky, aby počas svojej práce neboli ohrození.
      
AVLS žiada respirátory FFP3, jednorazové rúška, obleky, rukavice, návleky či okuliare. Tiež poukázala na to, že ambulancie a ich vybavenie sa musia neustále dezinfikovať, dekontaminovať a čistiť. Prostriedky však podľa Paluškovej chýbajú. 
      
Dodanie osobných ochranných prostriedkov chce AVLS priamo do každej ambulancie tak, ako sú a boli dodávané do nemocníc.
      
ZAP žiada okrem ochranných pomôcok aj o reakciu Ústredného krízového štábu a vlády SR k návrhu na vydanie verejného prísľubu, že zdravotné poisťovne uhradia od 1. marca 2020 až do času ukončenia krízovej situácie, prechodne na obdobie 12 kalendárnych mesiacov, každému ambulantnému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti kompenzáciu minimálne na úrovni 70 percent priemernej mesačnej úhrady ako paušálnu platbu a úhradu zdravotných výkonov vo výške 30 percent z ich základnej ceny.
      
Rovnako ZAP žiada aj to, aby štát garantoval, že k 1. aprílu 2021 dofinancuje straty voči ambulantnému sektoru v súvislosti s ochorením COVID-19 a so zavedením návrhu na kombinovaný paušálno-úhradový mechanizmus pre špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Zväz mieni, že to prispeje k udržateľnosti chodu ambulantného sektora. "V opačnom prípade sú poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti pripravení k 1. aprílu 2021 nepokračovať ďalej v zmluvnom vzťahu so zdravotnými poisťovňami," uzavrel zväz.
Sekcia: Aktuálne Autor: tasr
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 1