Zdravotnícke noviny

Aktuálne

V NOÚ otvorili zrekonštruované oddelenie onkohematológie

8. august 2019 - Celkové náklady na rekonštrukciu boli 336 000 eur
V Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave zrekonštruovali oddelenie onkohematológie I., zamerané na liečbu nádorových ochorení lymfatického systému. V stredu ho slávnostne otvorila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). Oddelenie ročne hospitalizuje viac ako 900 pacientov.
      
„Zrekonštruované priestory NOÚ sa už podobajú európskemu štandardu,“ tvrdí ministerka zdravotníctva. „Som rada, že pacienti so závažnými onkologickými ochoreniami majú možnosť liečiť sa v pekných priestoroch s najmodernejším vybavením a špičkovou liečbou,“ dodala.
      
Celkové náklady na rekonštrukciu boli 336.000 eur, pričom prispelo Ministerstvo zdravotníctva SR a Nadácia SPP, použili sa tiež peniaze z vlastných rozpočtových zdrojov NOÚ a sponzorského účtu vytvoreného na tento účel.
      
Kompletná rekonštrukcia oddelenia s plochou viac ako 800 štvorcových metrov trvala tri mesiace a zahŕňala výmenu okien, dvier, nábytku, svietidiel, stropu a podlahy. Podľa generálneho riaditeľa NOÚ Tomáša Alschera boli v izbách inštalované tiež nové multifunkčné pacientske rampy a rozvody. V ústave vybudovali novú jedáleň, inštalovali vonkajšie žalúzie a klimatizáciu.
      
V ôsmich jednolôžkových, dvoch dvojlôžkových a jednej trojlôžkovej izbe sa nachádza vlastné nové sociálne zariadenie. Všetky izby sú vybavené polohovateľnými posteľami a ďalším vybavením. Tri z nich sú špecificky určené pre imobilných pacientov. Na oddelení sa nachádza aj nová vyšetrovňa a čistiaca miestnosť.
      
„Momentálne sa rekonštruujú mnohé oddelenia predovšetkým koncových nemocníc,“ priblížila Kalavská. Ide napríklad o interné, neurologické a urologické oddelenia či operačné sály na traumatológii v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch.
      
Pred prázdninami rezort zdravotníctva schválil tiež kompletnú rekonštrukciu nemocníc v Ružinove a Podunajských Biskupiciach. „Kompletne sa rekonštruuje tiež nemocnica v Banskej Bystrici a čiastočne Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach,“ povedala ministerka. Dodala, že sa taktiež buduje prístavba k Národnému ústavu srdcových chorôb v Bratislave a Stredoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
Sekcia: Aktuálne Autor: tasr
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 31