Zdravotnícke noviny

Aktuálne

V Nemecku mali implantovať nepovolené chlopne z Česka

11. november 2013 - Asi 50 pacientom srdcovej kliniky v juhonemeckej Kostnici dali náhradné chlopne z Česka, ktoré nemali potrebné povolenia pre implantovanie v Nemecku.

Informovali o tom české Zdravotnícke noviny (ZdN). Ako ďalej uvádzajú, policajné riaditeľstvo vo Freiburgu kvôli tomu už vyšetruje 53 ročného vedúceho lekára tamojšej kardiochirurgie. Nezávadnosť chlopní doposiaľ spochybnená nebola. Nemecké úrady preverujú kostnické kardiocentrum okrem iného, aj pre podozrenie z ďalších prečinov.

Sporné srdcové chlopne pochádzali podľa stanice SWR z chlopňovej banky v Prahe. V rokoch 2008 až 2011 boli na klinike použité pri 47 operáciách. Úrady tvrdia, že chýbajúce povolenie neznamená, že by tieto chlopne boli chybné alebo predstavovali zdravotné riziko.

Pacientov, ktorých sa to týka však vyzvali, aby sa v prípade pochybností obrátili na svojho lekára alebo zdravotnícky odbor kostnickej radnice. Nelicencované chlopne dostali pacienti z Bavorska, Bádenska-Württemberska a Hesenska. Polícia ich už kontaktovala.

Podľa českých ZdN, štátne zastupiteľstvo v Kostnici navyše kliniku a jej partnerské zariadenie vo švajčiarskom Kreuzlingene preveruje i pre podozrenie, že umožnili pracovať dvom lekárom bez príslušných atestácií. Obe nemocnice sú k tomu ešte podozrivé, že si pomocou fiktívnej firmy vo Švajčiarsku účtovali zdravotnícke produkty za premrštené ceny, a tak sa obohacovali.

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 73