Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Už ste si dali zmerať svoje pľúca? Začala sa CHOCHP Tour

22. september 2014 - V týchto dňoch si vo vybraných slovenských mestách môžete dať zmerať kapacitu svojich pľúc.

Bezplatné spirometrické vyšetrenie vás dokáže včas upozorniť na možnú chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). Odborníci varujú, týmto závažným respiračným ochorením trpí na Slovensku viac ako 10 percent populácie.

Aj napriek závažnosti tohto ochorenia, ktoré sa z hľadiska mortality vyrovná onkologickým ochoreniam, je povedomie o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) pomerne nízke.

Pacienti podceňujú prvé príznaky ako je kašeľ alebo dýchavica a k lekárovi prichádzajú častokrát neskoro.

„Žiaľ štatistiky ukazujú, že miera informovanosti verejnosti o CHOCHP je na Slovensku nízka. Napriek tomu, že CHOCHP je v súčasnosti nevyliečiteľné ochorenie, včasnou diagnostikou a pravidelnou dispenzarizáciou vieme pacientom skvalitniť ich život. Dôležité je, aby nepodceňovali príznaky a navštívili včas lekára,“ povedala MUDr. Marta Hájková, hlavná odborníčka pre pneumológiu na Slovensku.

Nadačný fond Pre zdravé pľúca odštartoval tzv. CHOCHP Tour už túto sobotu v Žiline. Pokračuje dnes v Púchove, zajtra (23. septembra) v Krupine, v stredu v Rožňave a vo štvrtok uzatvára svoju „púť“ v Sabinove.

Auto s označením Nadačný fond Pre zdravé pľúca je vybavené mobilným spirometrom, pričom v každom meste je pre pacientov k dispozícii aj lekár – pneumológ, ktorý priamo na mieste zhodnotí výsledky spirometrického vyšetrenia a odkonzultuje ich s pacientom.

Dôležitým cieľom fondu je tiež šíriť osvetu o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, ktorá patrí medzi nevyliečiteľné ochorenia. Viac info na www.prezdravepluca.sk.

Pozrite si miesto a čas, kde vám poskytnú spirometrické vyšetrenie a odbornú konzultáciu:

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 103