Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Tvrdia, že majú liečebné účinky. Zákon im to zakazuje

4. november 2013 - Preventívne pôsobí proti ateroskleróze či rakovine. Aj to uvádzajú niektoré výživové doplnky.

Zákon im to pritom zakazuje. Úrad verejného zdravotníctva skontroloval takmer dvetisíc výživových doplnkov a čajov umiestňovaných na trh prostredníctvom klasickej distribučnej siete ale aj cestou internetového predaja. Kontrola sa zamerala najmä na označenie, ktorým sa prisudzujú výživovým doplnkom schopnosti prevencie, liečby ľudských chorôb alebo odvolávania sa na také schopnosti.

Výsledok? Nápisy na výživových doplnkoch ako „má protizápalové pôsobenie“, „zmierňuje bolesti svalov a kĺbov“, „protirakovinový účinok (chráni napr. pred rakovinou prsníka)“ či „chráni pred infarktom a zlyhaním srdca“ našli kontrolóri na 85 z nich.

 „V niektorých prípadoch prevádzkovatelia pristúpili na základe zistení počas kontroly k dobrovoľným opatreniam,“ uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Zastavili napríklad propagáciu výrobku na internetovej stránke či pozastavili jeho predaj. Úrad verejného zdravotníctva zároveň začal správne konania vo veci uloženia pokuty v celkovej výške 1 900 eur.
Zákon zakazuje prisudzovať výživovým doplnkom schopnosti prevencie a liečby ľudských chorôb alebo odvolávať sa na také schopnosti.

Doplnky najčastejšie uvádzajú protivírusové a antikarcinogénne účinky“, „bráni nadmernej zrážanlivosti krvi, je teda prevenciou trombózy“, „pri chorobách z nachladnutia, chrípke, angíne, zápale priedušiek“, „lieči akné, dermatitídu, ekzémy a lupienku, lieči astmu“, „preventívne pôsobí proti ateroskleróze“, „priaznivo pôsobia pri prejavoch chronickej žilovej a lymfatickej nedostatočnosti , bolestiach nôh, pocite ťažkých nôh, opuchoch, tŕpnutí a kŕčoch dolných končatín, kŕčových žilách“, a podobne.
Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 101