Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Transplantujeme málo, pomôcť má Sedem životov

14. apríl 2015 - Slovenská transplantologická spoločnosť dnes spustila informačnú kampaň na podporu odberového a transplantačného programu s názvom Sedem životov.

Kampaň Sedem životov má upriamiť pozornosť na problematiku transplantácií a darcovstva orgánov. Iba vlani až 165 pacientom zachránili lekári život transplantáciou niektorého zo životne dôležitých orgánov.

Služba životu

Slovensko však stále patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. Jeden darca môže pritom darovaním orgánov ako napríklad srdce, pľúca, obličky pečeň či pankreas zachrániť život až siedmim pacientom.

„Darovanie a transplantácia orgánov je službou životu, ktorá predstavuje vysokú morálnu hodnotu. Dnes už nikto nepochybuje o tom, že transplantácie orgánov zachraňujú ľudské životy a dávajú šancu žiť tým, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život,“ povedala prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská.

Na orgánovú transplantáciu čaká dnes u nás 443 pacientov. Ako informoval riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie Daniel Kuba, za ostatných desať rokov zaznamenávajú pokles, respektíve stagnáciu v oblasti odberovej aktivity.

Najlepší sú Španieli

„Vlani sa uskutočnilo 125 transplantácií obličiek, 17 transplantácií srdca a 23 transplantácií pečene. V porovnaní s rokom 2007 je to pokles o 42 percent. Naším cieľom je stabilne dosiahnuť úroveň z roku 2007,“ dodal Daniel Kuba.

Najvyšší podiel darovaných orgánov na počet obyvateľov má Španielsko (35,3 na milión obyvateľov). Po ňom nasledujú Chorvátsko, Belgicko, Malta a Portugalsko.

Krajinami, kde sa vykonáva najvyšší počet transplantácií orgánov je aj Česko (25 na milión obyvateľov), Francúzsko, Nórsko, Rakúsko a Taliansko.

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 74